Rentgo

Blog

  • Admin
  • 02-11-2014

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) isteği üzerine GFK Nisan-Ağustos 2014 tarihleri arasında sıfır otomobil alan toplam 2 bin 556 kişi ile gerçekleştirilen "Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması`nın sonuçları açıklandı. Rapora göre Türkiye`de araç değiştirme süresinin ortalama 4 yıl olarak belirlenirken, alıcıların otomobil satın almaya karar vermeleri ile otomobili satın alması arasında geçen sürenin ise 4 ay olduğu ortaya çıktı. GFK`nın OYDER için yaptığı araştırmada erkek sürücüler araç kullanma konusunda kadınları "iyi araç kullanamıyorlar" şeklinde konumlandırırken, kadın sürücülerin %75`i erkek sürücüleri otomobil kullanımında başarılı buluyorlar.Tüketiciler 4 Senede Bir Otomobil Değiştiriyor!GFK`nın OYDER için Türkiye`de otomobil satın alan kişiler ile düzenli olarak yaptığı araştırmada, 0 km olarak satın alınan otomobillerin sahipleri tarafından kullanım süresinin 4 yıl olduğu, 4`ncü yıldan sonra otomobillerini satarak yeni otomobillerini alanların oranı %37 olarak verilere yansımış. Araştırmada; 3`ncü otomobilini satın alanlar %9, 4`ncü otomobilini alanlar %9 ve 5`nci kez otomobil alanlar da %8 olarak sıralanırken yüzde 24`lük oranlık bir kesim de ilk kez otomobil satın almış. 

  • Admin
  • 02-11-2014
2013 yılına göre satışları gerileyen otomotiv firmaları, yılsonu hedeflerini tutturabilmek için tüketicilerine cazip kampanyalar sunuyor. Döviz kurlarındaki artış  ve ÖTV üzerindeki düzenlemeler nedeniyle 3.çeyrek sonu, otomobil ve ticari araç pazarı geçen sene aynı döneme göre %19,25 azaldı.
  • Admin
  • 29-10-2014
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek`in otomobillerde ÖTV artışı olacağı söylentilerini yalanlasa da sektör içinde ötv artışının yapılacağı beklentisi devam ediyor. Bu beklentinin araç satışını düşüreceğini ve tüketicilerin araç kiralamaya yöneleceği gösteriyor. Son dönemlerde firmalar düşük motor gücünde otomobiller üreterek daha düşük ötv ve daha az vergi amaçlamakta, özellikle lüks otomobil firmalarının bu davranışları karşısında Maliye Bakanlığı`nın daha yüksek vergi almak istediği konuşuluyor. Günümüzde ötv rakamları otomobillerin silindir hacmine göre 3 kategoride ödenmektedir.
  • Admin
  • 26-10-2014
Kış aylarında kazaların en büyük nedeni olan karlı ve buzlu zemin nedeniyle aracınız için tercih ettiğiniz lastik türünün de önemi artmaktadır. TÜİK`e ait verilere göre her yıl 17 bin trafik kazasının gerçekleştiği ülkemizde trafik kazalarının +7 derecenin altındaki hava koşullarında karlı ve buzlu zeminde meydana gelmesi kış lastiğini kullanımının yol ve can güvenliği açısından büyük önem taşıdığını gösteriyor.
Sayfa: 12 / 24
Top