RENT GO

Mobil Uygulamamızı İndirin

X
İndir İndir

Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Farkı Nedir?

Ana Sayfa > Blog >

Otomobil Dünyası

>

Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Farkı Nedir?

8 Dakikalık Okuma Süresi

Araçlarda vites, motorlu taşıtın hızını ve gücünü kontrol etme görevini üstlenir. Aracın hareketini sağlayan motor gücünü tekerleklere ileten mekanizma olarak tanımlanabilen vites, genellikle manuel ya da otomatik olarak kontrol edilir. Manuel vites araçlarda sürücü vites değişimini aracın hızına ve motorun devrine uygun olarak manuel yapar.

Diğer yandan otomatik vites manuel vitese göre kullanım konforu sağladığı için araç kiralama hizmeti almak isteyen pek çok kişi tercihini otomatik araç kiralama hizmetinden yana kullanır. Peki, otomatik vites nedir?

Otomatik vites araçlarda vites değişimi, sürücünün vites değiştirmesi gerekmeden aracın hızına ve motordaki güce göre otomatik olarak yapılır. Otomatik vitesli araçlar kendi içinde tam otomatik vitesli ve yarı otomatik vitesli olarak ikiye ayrılır. Her ne kadar kulağa yakın iki terim gibi gelse de aslında otomatik vites ve yarı otomatik vites arasındaki fark oldukça fazladır. Bu nedenle, araç kiralama hizmeti alacak kişiler araç segmentleri seçiminde olduğu gibi aracın vites türünü belirlerken de titizlikle davranmalı, tam otomatik yarı otomatik farkı özelinde bilgi sahibi olmalıdır.

Yarı Otomatik Vites Ne Demek?

Yarı otomatik araba modelleri son yıllarda sürücülerin giderek artan bir ilgisiyle karşılaşınca, “Yarı otomatik nedir?” ve “Yarı otomatik ne demek?” gibi soruların yanıtları, araç satın almayı ya da kiralamayı düşünenler için daha da önem kazandı.

Yarı otomatik vites, geleneksel manuel vites ile otomatik vites sistemlerini ortak bir noktada buluşturarak sürücülere konforlu bir deneyim sağlar. Yarı otomatik vites araçlarda sürücü aracın vites değişimini manuel olarak yapar, ancak vites değişimi yapmak için debriyaj pedalını kullanması gerekmez.

Triptonik Vites Ne Demek?

Araç satın almak ya da kiralamak isteyenlerin karşısına çıkan diğer bir seçenek ise triptonik vites. Triptonik ne demek ya da triptonik vites ne demek sorusuna genellikle otomatik şanzıman sistemine benzeyen, ancak vites kontrolü manuel olarak da sağlanabilen otomatik şanzıman tipi yanıtını verebiliriz. Bu sayede triptonik vites araçlar sürücülere otomatik vitesin konforunu ve manuel vitesin kontrolünü bir arada yaşama imkânı sağlar.

Triptonik vites araçlarda otomatik ve manuel modlar bir araya gelir. Otomatik modda, aracın hızına ve motordaki güce göre vites değişimi otomatik olarak gerçekleşir. Diğer yandan, sürücü istediği zaman manuel moda geçebilir ve vites değişimini kendi kontrolü altına alabilir. Bunu yapmak için genellikle vites kolunun ya da direksiyonun üzerindeki düğmeleri kullanması yeterli olur.

Yarı Otomatik Vites

Yarı otomatik vites; sürücünün aracın vites değişimini manuel olarak yapabildiği, ancak bunu yaparken debriyaj pedalına gereksinim duymadığı bir sistemdir. Bu sayede sürücü hem manuel vites sürüş deneyimini yaşar hem de debriyaj pedalına basma ve bırakma gibi işlemleri gerçekleştirmesi gerekmez. Özellikle manuel vites araç kullanmaya alışık ve bu deneyimden keyif alan sürücüler için yarı otomatik vites konforlu bir seçim olabilir.

Tam Otomatik Vites Nedir?

Tam otomatik vites; bir aracın şanzıman sisteminin, sürücü müdahalesi gerekmeksizin otomatik olarak vites değişimini gerçekleştirdiği sistemdir. Vites değişimi araç hızı, motor devri ve diğer faktörlere bağlı olarak şanzıman tarafından otomatik bir şekilde gerçekleştirildiği için sürücünün vites değiştirmesi ya da debriyaj kullanması, yani manuel müdahalede bulunması gerekmez.

Sürücülere son derece rahat bir sürüş deneyimi sunan tam otomatik vites, özellikle şehir içi trafikte sıklıkla yaşanan dur-kalk durumlarında ve uzun mesafeli yolculuklarda konforu artırır. Vites değişiminin genellikle bir hidrolik ya da elektronik kontrol ünitesi tarafından yönetildiği tam otomatik vites araçlarda sürücü; aracı park, geri, boşta ya da sürüş moduna almak için vites kolunu P, R, N, D gibi belirli konumlara getirir. Bunun dışında sürücünün vites değişimi için hiçbir müdahalede bulunması gerekmez.

Yarı Otomatik Vitesin Otomatik Vitesten Farkları

Yarı otomatik otomatik farkı pek çok sürücünün merak ettiği konulardan biridir. Yarı otomatik ve tam otomatik farkı hakkında bilgi sahibi olan sürücüler hem araç satın alırken hem de araç kiralarken kendi alışkanlıklarına uygun seçimi çok daha rahat yapabilir. İşte otomatik ve yarı otomatik farkı denilince ilk akla gelenler:

  • Yarı otomatik vites tam otomatik farkı ilk olarak, yarı otomatik viteste sürücünün vitesi kendisinin ayarlaması noktasında ortaya çıkar. Yarı otomatik viteste, vites değişimini manuel olarak sürücü yapabilir. Ancak debriyaj pedalı kullanması gerekmez. Tam otomatik viteste ise vites değişimi tamamen otomatik olarak gerçekleşir. Vites, sürücünün herhangi bir müdahalesi olmadan aracın hızına ve motorun devrine göre otomatik olarak değişir.
  • Yarı otomatik ve otomatik farkı kullanım kolaylığı konusunda da ortaya çıkar. Yarı otomatik viteste sürücü istediği zaman manuel moddan otomatik moda geçebilir ya da tam tersini yapabilir. Tam otomatik viteste ise sürücünün vites değişimine müdahalede bulunmasına gerek yoktur. Bu durum bazı sürücüler için konfor anlamına gelir.
  • Otomatik yarı otomatik farkı sürüş deneyimi noktasında da görülebilir. Yarı otomatik viteste sürücü manuel vitesin heyecanını yaşayabilir ve vites değişimini kontrol edebilir. Tam otomatik vites ise özellikle yoğun şehir içi trafiğinde ve uzun yolculuklarda sürücünün konforunu artırabilir.

Çift Kavrama Farkı

Otomotiv dünyasında son yıllarda öne çıkan bir teknolojik gelişme olan çift kavrama, otomatik ve manuel şanzımanların avantajlarını bir araya getirerek sürüş performansını optimize eder. Otomatik vitesli araçlarda kavrama yerine tork konventörü kullanılarak vites değişimi sarsıntı ve titreme olmadan otomatik bir şekilde gerçekleştirilir. Yarı otomatik vitesli araçlar ise tek ya da çift kavramalı olabilir.

Tek kavramalı yarı otomatik vites araçlarda tek bir baskı balata tüm vitesleri yönetirken, çift kavramalı yarı otomatik vites araçlarda çift baskı balata vardır. Baskı balataların her biri farklı bir vites setine bağlıdır. Yani baskı balatalardan biri birinci, üçüncü, beşinci ve yedinci vitesleri, diğeri ise ikinci, dördüncü, altıncı ve sekizinci vitesleri kontrol eder. Tek kavramalı yarı otomatik vitesli araçlarda vites geçişleri daha çok hissedilmesine karşın, çift kavramalı araçlarda birinci baskı balata bir vitesteyken ikinci baskı balata bir sonraki viteste hazır beklediğinden vites değişimi hızlı ve kesintisiz olur.

Çift kavramalı sistemlerde vites değişiminin daha hızlı ve hassas bir şekilde gerçekleşmesi, motorun daha verimli çalışmasını sağlar. Bu aynı zamanda, aracın tepkimesi ve yakıt ekonomisi üzerinde olumlu etki yaratır.

Yarı Otomatik Avantajları Nelerdir?

Yarı otomatik vites sistemleri, sürücülere manuel vites kontrolünü ve otomatik vites konforunu bir arada sunar. Yarı otomatik vites araçlarda sürücüler istedikleri zaman manuel vites değişimi yapabilir. Bu sayede yarı otomatik vites, sürücülere tercihlerine ve kullanım alışkanlıklarına uygun seçim yapma avantajı sağlar. Vites değişimi manuel olarak da gerçekleştirilebildiğinden bu esneklik bazı sürücüler için daha keyifli bir sürüş deneyimi anlamına gelebilir. Özellikle spor ya da performans odaklı araçlarda yarı otomatik vites sürüş deneyimini üst noktaya taşıyabilir.

Yarı otomatik vites araçlarda sürücüler vites değişimini daha hassas bir şekilde kontrol edebildiği için yakıt tasarrufu yapmak mümkün olabilir. Yarı otomatik vites yoğun şehir içi trafikte ya da dur-kalk yapılması gereken durumlarda hızlı ve pratik vites değişimiyle kullanım konforu sağlar. Yarı otomatik vites araçlarda düşük hızlarda manevra yapmak kolaydır: Park etme, dar alanlarda dönme ya da geri gitme gibi manevralar kolayca yapılabilir.

Yarı Otomatik Vites Dezavantajları Nelerdir?

Her ne kadar avantajlarıyla öne çıksa da yarı otomatik vites araçların bazı dezavantajları vardır. Yarı otomatik vites dezavantajları denilince ilk akla gelen, yarı otomatik vitesli araçların kullanımının geleneksel otomatik vitesli araçlar kadar basit olmayabileceğidir. Bu nedenle sürücülerin yarı otomatik vitesli araçları kullanmaya alışmak için biraz zamana ihtiyacı olabilir.

Yarı otomatik araçların manuel modunda vites değiştirmek için vites koluna ya da direksiyon üzerindeki kontrol unsurlarına yönelmek, sürücünün yol üzerindeki dikkatinin dağılmasına yol açabilir.

Yarı otomatik vitesli araçların performansı marka ve model özelinde değişiklik gösterebilir. Bazı marka ve modeller daha hızlı ve pürüzsüz vites değişimi sağlarken bazıları yeterli performansı sergileyemeyebilir. Yarı otomatik vites sistemleri tam otomatik vites sistemlerinin sahip olduğu tüm konfor özelliklerini sağlamayabilir.

Yarı Otomatik Araç Kiralanabilir mi?

Sektörünün önde gelen araç kiralama şirketleri araç çeşitleri ile müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına uygun çözümler sunar. Bu sayede yarı otomatik araç kiralamak mümkün olabilir. Bu noktada güncel düzenlemelerin bilinmesi gerekir. Otomatik araç ehliyeti, sürücünün yalnızca otomatik şanzımanlı araçlar kullanmaya izin olduğunu gösteren bir ehliyet türüdür. Bu ehliyetlerde “Sadece otomatik araç kullanabilir” ibaresi bulunur. Otomatik araç ehliyetine sahip sürücüler manuel vitesli araçları kiralayamazlar.

Diğer Blog İçeriklerimiz

2024/04/19
Krank Sensörü Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?
DETAYLAR 
2024/04/18
Volkswagen Caddy Özellikleri Nelerdir?
DETAYLAR 
2024/04/18
Krank Mili Nedir?
DETAYLAR 
2024/04/16
Konya’da Gezilebilecek Yerler
DETAYLAR 
2024/03/29
Ramazan Bayramı’nda İstanbul’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2024/03/28
APP Plaka Nedir?
DETAYLAR 
2024/03/28
Katalizör Nedir? Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2024/03/28
Kia Picanto İncelemesi
DETAYLAR 
2024/03/28
Rize’de Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2024/03/28
Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?
DETAYLAR 
2024/03/06
Peugeot 3008 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/12/01
2024 Yeniden Değerlendirme Oranı | 2024 MTV Hesaplamaları
DETAYLAR 
2023/11/29
2024 Engelli Araç Muafiyeti
DETAYLAR 
2023/11/28
Antifriz Nedir? Nasıl Kullanılır?
DETAYLAR 
2023/11/27
Kış Lastiği Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?
DETAYLAR 
2023/10/28
Manuel Araç Nasıl Çalıştırılır?
DETAYLAR 
2023/10/26
Şahıs Şirketine Araç Kiralama
DETAYLAR 
2023/10/24
Kiralık Araçta Hasarı Kim Öder?
DETAYLAR 
2023/10/22
Jeep Renegade Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/10/05
Yaya Geçidi Cezası 2023
DETAYLAR 
2023/10/03
Passat Variant Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/10/01
Çocuk Oto Koltuğu Nedir?
DETAYLAR 
2023/09/29
Filo Kiralama Nedir?
DETAYLAR 
2023/09/28
Eylül Deniz Tatili Rotaları
DETAYLAR 
2023/09/01
Renault Megane Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/08/30
2024 Emniyet Şeridi Cezası
DETAYLAR 
2023/08/28
Göcek’te Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/08/26
Direksiyon Titremesi Nedir? Neden Direksiyon Titrer?
DETAYLAR 
2023/08/24
Boyasız Araç Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?
DETAYLAR 
2023/07/29
Şasi Nedir? Şasi Numarası Nedir?
DETAYLAR 
2023/07/27
Çıkma Parça Nedir? Oto Çıkma Ürün Kullanılır Mı?
DETAYLAR 
2023/07/25
Citroen C Elysee Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/07/23
Assos Neresidir? Gezilecek Yerler Nerelerdir?
DETAYLAR 
2023/07/20
Ek MTV Ödemesi Nedir? 2023 MTV Fiyatları
DETAYLAR 
2023/07/15
Otoban ve Otoyol Hız Sınırları 2024
DETAYLAR 
2023/07/12
ISOFIX Nedir, Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2023/07/06
Opel Corsa Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/07/03
Ağır Hasar Kaydı Nedir, Nasıl Sorgulanır?
DETAYLAR 
2023/06/26
Erzurum’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/05/25
Cam Filmi Yasak Mı? Cam Filmi Cezası Ne Kadar?
DETAYLAR 
2023/05/25
Çekme Belgeli Araç Nedir, Nasıl Trafiğe Çıkarılır?
DETAYLAR 
2023/05/25
Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar Hangileridir?
DETAYLAR 
2023/05/25
Renault Zoe Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/05/25
Gelibolu’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/05/23
Plaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir?
DETAYLAR 
2023/05/23
2024 Otoyol ve Köprü Geçiş Ücreti
DETAYLAR 
2023/05/23
Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?
DETAYLAR 
2023/05/23
Dacia Sandero Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/03/31
Plaka Nasıl Değiştirilir? 2024 Plaka Değiştirme Ücretleri
DETAYLAR 
2023/03/31
Otomatik Vites Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?
DETAYLAR 
2023/03/31
Kia Sorento Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/03/31
Buji Nedir, Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?
DETAYLAR 
2023/03/31
Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/03/08
Retarder Nedir, Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2023/02/28
Peugeot 301 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/02/23
2024 Sürücü Kursu ve Ehliyet Harç Ücretleri
DETAYLAR 
2023/02/08
Araç Neden Yağ Yakar, Nasıl Önlenir?
DETAYLAR 
2023/02/06
14 Şubat Sevgililer Gününde Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/01/30
2024 Trafik Cezaları Fiyatları Ne Kadar Oldu?
DETAYLAR 
2023/01/30
Volkswagen Caddy Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/01/30
ECO Mod Nedir, Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2023/01/30
TRAMER Kaydı Nedir, Nasıl Sorgulanır?
DETAYLAR 
2023/01/30
Sapanca’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/01/04
Sarıyer’de Gezilecek ve Görülecek Yerler
DETAYLAR 
2023/01/04
Sandık Motor Nedir? Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2023/01/04
En Az Yakıt Tüketen Arabalar
DETAYLAR 
2023/01/04
Audi Q3 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/01/04
Araba Direksiyonu Sağda Olan Ülkeler
DETAYLAR 
2022/11/28
İkame Araç Nedir? Hangi Durumlarda İkame Araç Alınabilir?
DETAYLAR 
2022/11/28
Podye Nedir? Araç Podyesi Nerededir ve Nasıl Kontrol Edilir?
DETAYLAR 
2022/11/28
Şarj Dinamosu Nedir? Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2022/11/28
Varex Egzoz Nedir? Varex Egzoz Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2022/11/28
Volvo XC60 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/10/21
Araba Nasıl Park Edilir? Araba Park Etme Teknikleri
DETAYLAR 
2022/10/21
Araç Lastikleri Ne Zaman Değiştirilmelidir?
DETAYLAR 
2022/10/21
Ehliyet Numarası Nerede Yazıyor?
DETAYLAR 
2022/10/21
Ford Focus Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/10/21
Kadıköy Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/09/29
Ford Kuga Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/09/29
Muayenesiz Araç Kullanma Cezası
DETAYLAR 
2022/09/29
Türkiye’de En İyi Kamp Alanlar
DETAYLAR 
2022/09/29
Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler
DETAYLAR 
2022/09/29
Ülkelerin Plaka Kodları Nelerdir?
DETAYLAR 
2022/08/26
Turbo Nedir ve Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2022/08/26
Toyota Corolla Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/08/26
Sakarya Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/08/23
Araç Neden Hararet Yapar
DETAYLAR 
2022/08/23
Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?
DETAYLAR 
2022/07/28
Mersin Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/07/28
Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Farkı Nedir?
DETAYLAR 
2022/07/28
HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
DETAYLAR 
2022/07/28
Fiat Egea Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/07/28
Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır?
DETAYLAR 
2022/07/28
Volkswagen Caravelle Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/06/19
Rölanti Ne Demek? Rölanti Ayarı Nedir?
DETAYLAR 
2022/06/19
ESP Nedir, Ne İşe Yarar? Araçta ESP Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2022/06/19
Ankara’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/06/19
Amisos Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir?
DETAYLAR 
2022/05/29
Süspansiyon Nedir? Süspansiyon Sistemi Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2022/05/29
Ekspertiz Nedir? Oto Ekspertiz Neden Önemli ve Nasıl Yapılır?
DETAYLAR 
RentGo Giriş Yap GİRİŞ YAP
ANASAYFA ARAÇLAR KAMPANYALAR OFİSLERİMİZ HAKKIMIZDA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
Müşteri Aydınlatma Metni Çerez Politikası Potansiyel Müşteri Aydınlatma Metni İlgili Kişi Başvuru Formu
BAYİLİK BAŞVURU FORMU İLETİŞİM

Ön ödemeli rezervasyonlar rezervasyon saatinden 24 saat evveline kadar hiçbir ücret kesintisi olmadan iptal edilebilir.

Rezervasyon saatine 24 saatten az bir zaman kalmışsa ve iptal edilmek isteniyorsa toplam kiralamanın ilk gün bedeli iade edilmez.

Bu durumda rezervasyon kira günü bir gün ise iade yapılmaz.

Bu sayfada yer alan güvenlik ve gizlilik kuralları;

1- Gizlilik

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  kullanıcılarımızın bilgilerinin güvenliği ve bütünlüğüne önem vermektedir.

2-Topladığımız Bilgiler

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ,  site kullanıcılarından kişilere ait bireysel tanımlayıcı niteliği taşıyan bilgileri toplayabilir. Bu tanım kapsamına girenler: “Servis veya ürün siparişinde kullanılan online formlar ve kullanıcılardan girmeleri istenilen site bünyesindeki diğer form ve uygulamalardır.”
M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ,  kullanıcıların sitenin hangi sayfalarına daha çok ilgi gösterdikleri , hangi servislerin daha çok dikkat çektiğine ilişkin bilgiler gibi konularda, kullanıcılarından Web Sitesini nasıl kullandıklarına dair bilgi toplayabilir. Aynı zamanda sitenin kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığına dair gözlem yapabilmek adına “çerez (cookie)”ler kullanabilir. Çerez (cookie), web sunucuları tarafından kullanılan, kişisel veya dizüstü bilgisayarlara yerleştirilerek, kullanıcıların mevcut siteyi yendiden ziyaret etmesi halinde kullanıcıyı tanımlayabilmek adına kullanılan yazılım türüdür.
Kullanıcılardan toplanan bu bilgiler bireysel veya bireysel bilgiler ile alakalı bir takım başka bilgiler de olabilmektedir.

3- Toplanılan Bilgilerin Paylaşılması ve Açıklanması

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ, kullanıcılarından topladığı bilgileri yukarıda bahsi geçen amaçlar için diğer güvenilir çözüm ortaklarıyla paylaşabilir. Ayrıca M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  kullanıcılarımızdan topladığımız bilgilere dayanan bir takım bireysel niteliği olmayan bilgileri yatırımcılarına ve potansiyel ortaklarına açıklayabilir ve kullanıcılarından topladığı bilgileri şirket yapısındaki herhangi bir değişiklik sonucu ortaya çıkabilecek satış, devir-teslim işlemlerinde transfer edebilir.

4- Güncelleme

Bu sitede yer alan GİZLİLİK POLİTİKASI VE İLKELERİ  M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  tarafından gerekli görüldüğü şartlarda değiştirilebilir. Yayımlamakta olduğumuz gizlilik ile ilgili bildiriye aykırı davranışları ve sorularınız ile ilgili lütfen [email protected] adresine ulaşınız.