RENT GO

Mobil Uygulamamızı İndirin

X
İndir İndir

Rize’de Gezilecek Yerler

Ana Sayfa > Blog >

Gezi Önerileri

>

Rize’de Gezilecek Yerler

7 Dakikalık Okuma Süresi

Karadeniz Bölgesi’nin doğal güzellikleri ile nam salan illerinden biridir Rize. Her mevsimi ayrı güzeldir, yeşili de mavisi de eşsizdir. Turlarla gezmesi son derece keyifli olsa da Rize’nin güzellikleri özgürce keşfedilmelidir!

Rize gezilecek görülecek yerler bakımından birçok seçenek sunan bir destinasyon olduğundan özel araçla ya da araç kiralama hizmeti alınarak planlanan tatillerden maksimum verim elde edilebilir. Siz de Karadeniz’in bu eşsiz noktasına unutulmaz bir yolculuk planlıyorsanız İstanbul araç kiralama ya da Trabzon araç kiralama ofislerimizden aracınızı teslim alarak macera dolu seyahatinizi güvenle başlatabilirsiniz. Henüz rotanızı belirlemediyseniz bu yazımızda Rize gezilecek yerler listesi oluşturmanıza yardımcı olacak öneriler bulabilirsiniz.

Rize’ye Ne Zaman Gidilir?

Her biri ayrı ayrı keşfedilmesi gereken Rize gezilecek yerler, dört mevsim farklı güzelliklere davet eder. Rize’ye düzenlenecek yolculuklar için net bir zaman dilimini belirtmek bu nedenle son derece zordur. Fakat yolu nadir olarak bu eşsiz destinasyona düşenlerin tatilleri boyunca minimum hava koşulu zorluğu ile karşılaşmaları için Rize’ye hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlerde gitmeleri tavsiye edilir. Yaz mevsiminde, temmuz ve ağustos aylarında Rize Çayeli gezilecek yerler de Rize Fındıklı gezilecek yerler de konforlu bir şekilde rotaya eklenebilir. Hava sıcaklıklarının 25 derecenin üzerine çıktığı yılın bu döneminde Rize’nin dünyaca ünlü yaylalarını keşfetmek, emsalsiz şelalerini görmek ve tarihî yapılarını ziyaret etmek ayrı bir keyfe dönüşebilir. Elbette Rize’nin daha soğuk zamanları da keşfe değerdir. Kış aylarında buz gibi tertemiz havaya sahip yaylalarda zaman geçirmek, Rize merkez gezilecek yerler özelinde bir keşif turu düzenlemek de son derece eşsiz bir deneyim olacaktır.

Rize’ye Araç Kiralayarak Kaç Saatte Gidilir?

Rize’de gezilecek yerler arasından seçimini yapıp kendi rotasını oluşturanlar “Rize’ye araç kiralayarak kaç saatte gidilir?” sorusunun yanıtlarını merak edebilir. Bu noktada Rize’ye hangi ilden ve nasıl ulaşım sağlanacağı belirleyici olacaktır. Örneğin Ankara’dan Rize’ye planlanan bir araç yolculuğu yaklaşık 13-14 saat sürerken, İstanbul’dan Rize’ye gerçekleştirilecek özel araç yolculuğu için bu süre 14-15 saat olacaktır. Uzak şehirlerden planlanan ve ilk etabı uçuş olan yolculuklarda ise ilk durak Trabzon Havalimanı’dır. Trabzon Havalimanı ve Rize arası araç yolculuğu yaklaşık 1,5 saattir.

Rize’de Gezilecek Yerler Neresidir?

Rize’de gezilecek görülecek yerler, bu şehre hangi mevsimde gidildiği doğrultusunda farklılaşabilir. Ulaşımın ya da açık havada zaman geçirmenin mevsim koşulları nedeniyle zorlaştığı aylarda Rize merkezde gezilecek yerler ve Rize merkeze yakın gezilecek yerler öne çıkarken yaz aylarında Rize Artvin gezilecek yerler önerilerinin tamamının değerlendirilmesi mümkündür. Neticede bu özel şehirde deneyimlenmek istenen birçok maceraya ev sahipliği yapacak varış noktaları bulunur. Gezilecek yerler Rize söz konusu olduğunda son derece çeşitlidir, işte o her biri eşsiz destinasyonlar…

Rize’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Doğal güzelliklerle kaplı bir şehir olan Rize’de birbirinden eşsiz manzaralara tanıklık etmek mümkün. Yaylaları, şelaleleri ve daha nicesi ile Rize, doğanın güzelliklerine şahit olmak isteyenlerin gözde rotalarından biri olmayı sürdürüyor.

Ayder Yaylası

Başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde popülerliğini artıran Ayder Yaylası, Rize gezilecek yerler listelerinin zirvesindeki yerini kaptıracak gibi durmuyor. Kaçkar Dağları’nın eteklerindeki bu muhteşem yayla son yıllarda artan konaklama merkezleri nedeniyle gündemden düşmese de güzelliği henüz baskınlığını koruyor.

Rize Yaylalari

Fırtına Vadisi

Rize Ardeşen gezilecek yerler arasında ilk görülmesi gerekenlerden biri ile karşınızdayız: Fırtına Vadisi. Ardeşen’in birkaç kilometre batısında bulunan bu vadi Fırtına Deresi’nin sesi ile bambaşka bir deneyim yaşatır. Nehirde balıkçılık da rafting de yapılabilir. Doğa sporlarına meraklı olanların uğrak adreslerinden olan Fırtına Vadisi, güzelliği ile gözleri kamaştırır.

Gito Yaylası

Doğanın görkemi ile tanışmaya hazır mısınız? “Rize Çamlıhemşin gezilecek yerler nedir?” diye merak ediyorsanız, Gito Yaylası sizin için ideal bir konum olabilir. Karadeniz Bölgesi’nin en etkileyici manzaralarından birine şahit olabileceğiniz yaylada sislerle kaplı çam ormanlarının mistik atmosferinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Huser Yaylası

Deniz seviyesinden 2328 metre yüksekliğinde, tertemiz havası ile ruhu temizleyen bir yayla hayal edin. Üstüne doğanın görkemi ile her adımda yeniden tanışabileceğiniz bir gezi. Seyir teraslarını düşünün sonra, her anı iz bırakan bir tatillin başrolünde hayal edin kendinizi. Elbette Huser Yaylası’na da gidebilirsiniz: Tüm bu deneyimler için Rize Çamlıhemşin gezilecek yerler rotanıza Huser Yaylası’nı ekleyebilirsiniz.

Ağaran Şelalesi

Rize Çayeli gezilecek yerler sıralamalarının zirvesinde yer alan Ağaran Şelalesi, Kaçkar Dağları’ndan gelen sularla beslenir. Tertemiz suyun çıkardığı dinlendirici sesin dahi ayrı hayranları bulunduğu, Ağaran Şelalesi’nde zaman geçirmenin emsalsiz bir deneyim olduğu bilinir. Doğanın gölgesinde kahvaltı yapabileceğiniz bu destinasyonu siz de mutlaka rotanıza eklemelisiniz.

Rize’de gezilecek doğal güzellikler saydıklarımızla da sınırlı değil. Her mevsim ayrı güzel görünen Gelintülü Şelalesi, ormanları ile ünlü Çat Vadisi, Anzer balının anavatanı olarak bilinen Anzer Yaylası, Ayder Yaylası’na son derece yakın bir konumda bulunan Bulut Şelalesi Rize’de gezilecek yerler arasında ihmal edilmemesi gereken güzelliklere örnek olarak gösterilebiliyor.

Rize’de Gezilebilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Rize’de gezilecek yerler listeleri tarihî mekânları da barındırıyor. Eski kaynaklarda Rhizus olarak adlandırılan şehirde birbirinden saklı tarihî hazineler sizleri bekliyor.

Rize Kalesi

Bizans döneminden kaldığı düşünülen Rize Kalesi, yakınlığı nedeniyle Rize merkezde gezilecek yerler listelerinde kendine yer buluyor. Şehir manzarasına tanıklık ederken tarihi binlerce yıl öncesine dayandığı kabul edilen bu kale haftanın her günü ziyaretçilerini kabul ediliyor.

Zilkale

Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarında yer alan, denizden 750 metre yükseklikte bulunan Zilkale, Rize’de gezilecek görülecek yerler arasında önemli destinasyonlardan biri. Restorasyonu 2011 yılda tamamlanan kale, Çamlıhemşin’in görülmeye değer güzelliklerinden biridir.

Kız Kalesi

Rize Pazar gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Kız Kalesi, kayalık bir zemine inşa edilmiştir. İnşa tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmaz: Bazı kaynaklar kalenin 8., bazıları ise 13. yüzyılda inşa edildiğini belirtmektedir. Günümüzde koruma altına alınan bu eser, 2014 yılında restore edilmiştir.

Şenyuva Köprüsü

1696 yılından günümüze kalan tarihî yapılardan biri de Şenyuva Köprüsü’dür. 20 metre yüksekliğine ve 40 metre uzunluğuna sahip olan bu tarihî yapı Fırtına Deresi üzerine inşa edilmiştir. Kemerli yapısı ve sadeliği ile doğal bir geçişi andırır. Görülmesi tavsiye edilir.

Rize’de Gezilebilecek Müzeler

Rize’deki müzeler genel olarak şehir merkezinde ya da merkeze son derece yakın yerlerde bulunmaktadır. Rize Müzesi ve Atatürk Evi Müzesi şehrin güzide müzeleridir.

Atatürk Evi Müzesi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün misafir olarak kaldığı bu konak, 1985 yılında hizmete açılmıştır. Hem bölgeden çıkarılan eserlere hem de Mustafa Kemal Atatürk’e ait bazı eşyalara ev sahipliği yapan müze, Rize gezilecek yerler rotasına eklenmesi önerilen destinasyonlardandır.

Rize Ataturk Evi

Rize Müzesi

Sikkelerin, etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Rize Müzesi, toplamda 1799 esere ev sahipliği yapmaktadır. Müze binası iki katlıdır ve 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Otantik görünümü ve barındırdığı eserlerle görülmeye değerdir.

Yolunuzun Rize’ye düşmesi için birçok farklı neden bulmanız mümkün. Şelaleleri, tarihî yapıları, birbirinden eşsiz lezzetleri ile bu şehrin kolları her zaman size açık. Dilerseniz kısa dilerseniz uzun dönem kiralama opsiyonlarından yararlanarak özel aracınız olmasa dahi siz de hemen yola çıkabilir, hayatınızı mavi ve yeşille güzelleştirebilirsiniz.

Diğer Blog İçeriklerimiz

2024/04/19
Krank Sensörü Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?
DETAYLAR 
2024/04/18
Volkswagen Caddy Özellikleri Nelerdir?
DETAYLAR 
2024/04/18
Krank Mili Nedir?
DETAYLAR 
2024/04/16
Konya’da Gezilebilecek Yerler
DETAYLAR 
2024/03/29
Ramazan Bayramı’nda İstanbul’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2024/03/28
APP Plaka Nedir?
DETAYLAR 
2024/03/28
Katalizör Nedir? Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2024/03/28
Kia Picanto İncelemesi
DETAYLAR 
2024/03/28
Rize’de Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2024/03/28
Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?
DETAYLAR 
2024/03/06
Peugeot 3008 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/12/01
2024 Yeniden Değerlendirme Oranı | 2024 MTV Hesaplamaları
DETAYLAR 
2023/11/29
2024 Engelli Araç Muafiyeti
DETAYLAR 
2023/11/28
Antifriz Nedir? Nasıl Kullanılır?
DETAYLAR 
2023/11/27
Kış Lastiği Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?
DETAYLAR 
2023/10/28
Manuel Araç Nasıl Çalıştırılır?
DETAYLAR 
2023/10/26
Şahıs Şirketine Araç Kiralama
DETAYLAR 
2023/10/24
Kiralık Araçta Hasarı Kim Öder?
DETAYLAR 
2023/10/22
Jeep Renegade Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/10/05
Yaya Geçidi Cezası 2023
DETAYLAR 
2023/10/03
Passat Variant Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/10/01
Çocuk Oto Koltuğu Nedir?
DETAYLAR 
2023/09/29
Filo Kiralama Nedir?
DETAYLAR 
2023/09/28
Eylül Deniz Tatili Rotaları
DETAYLAR 
2023/09/01
Renault Megane Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/08/30
2024 Emniyet Şeridi Cezası
DETAYLAR 
2023/08/28
Göcek’te Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/08/26
Direksiyon Titremesi Nedir? Neden Direksiyon Titrer?
DETAYLAR 
2023/08/24
Boyasız Araç Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?
DETAYLAR 
2023/07/29
Şasi Nedir? Şasi Numarası Nedir?
DETAYLAR 
2023/07/27
Çıkma Parça Nedir? Oto Çıkma Ürün Kullanılır Mı?
DETAYLAR 
2023/07/25
Citroen C Elysee Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/07/23
Assos Neresidir? Gezilecek Yerler Nerelerdir?
DETAYLAR 
2023/07/20
Ek MTV Ödemesi Nedir? 2023 MTV Fiyatları
DETAYLAR 
2023/07/15
Otoban ve Otoyol Hız Sınırları 2024
DETAYLAR 
2023/07/12
ISOFIX Nedir, Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2023/07/06
Opel Corsa Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/07/03
Ağır Hasar Kaydı Nedir, Nasıl Sorgulanır?
DETAYLAR 
2023/06/26
Erzurum’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/05/25
Cam Filmi Yasak Mı? Cam Filmi Cezası Ne Kadar?
DETAYLAR 
2023/05/25
Çekme Belgeli Araç Nedir, Nasıl Trafiğe Çıkarılır?
DETAYLAR 
2023/05/25
Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar Hangileridir?
DETAYLAR 
2023/05/25
Renault Zoe Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/05/25
Gelibolu’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/05/23
Plaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir?
DETAYLAR 
2023/05/23
2024 Otoyol ve Köprü Geçiş Ücreti
DETAYLAR 
2023/05/23
Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?
DETAYLAR 
2023/05/23
Dacia Sandero Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/03/31
Plaka Nasıl Değiştirilir? 2024 Plaka Değiştirme Ücretleri
DETAYLAR 
2023/03/31
Otomatik Vites Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?
DETAYLAR 
2023/03/31
Kia Sorento Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/03/31
Buji Nedir, Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?
DETAYLAR 
2023/03/31
Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/03/08
Retarder Nedir, Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2023/02/28
Peugeot 301 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/02/23
2024 Sürücü Kursu ve Ehliyet Harç Ücretleri
DETAYLAR 
2023/02/08
Araç Neden Yağ Yakar, Nasıl Önlenir?
DETAYLAR 
2023/02/06
14 Şubat Sevgililer Gününde Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/01/30
2024 Trafik Cezaları Fiyatları Ne Kadar Oldu?
DETAYLAR 
2023/01/30
Volkswagen Caddy Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/01/30
ECO Mod Nedir, Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2023/01/30
TRAMER Kaydı Nedir, Nasıl Sorgulanır?
DETAYLAR 
2023/01/30
Sapanca’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2023/01/04
Sarıyer’de Gezilecek ve Görülecek Yerler
DETAYLAR 
2023/01/04
Sandık Motor Nedir? Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2023/01/04
En Az Yakıt Tüketen Arabalar
DETAYLAR 
2023/01/04
Audi Q3 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2023/01/04
Araba Direksiyonu Sağda Olan Ülkeler
DETAYLAR 
2022/11/28
İkame Araç Nedir? Hangi Durumlarda İkame Araç Alınabilir?
DETAYLAR 
2022/11/28
Podye Nedir? Araç Podyesi Nerededir ve Nasıl Kontrol Edilir?
DETAYLAR 
2022/11/28
Şarj Dinamosu Nedir? Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2022/11/28
Varex Egzoz Nedir? Varex Egzoz Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2022/11/28
Volvo XC60 Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/10/21
Araba Nasıl Park Edilir? Araba Park Etme Teknikleri
DETAYLAR 
2022/10/21
Araç Lastikleri Ne Zaman Değiştirilmelidir?
DETAYLAR 
2022/10/21
Ehliyet Numarası Nerede Yazıyor?
DETAYLAR 
2022/10/21
Ford Focus Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/10/21
Kadıköy Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/09/29
Ford Kuga Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/09/29
Muayenesiz Araç Kullanma Cezası
DETAYLAR 
2022/09/29
Türkiye’de En İyi Kamp Alanlar
DETAYLAR 
2022/09/29
Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler
DETAYLAR 
2022/09/29
Ülkelerin Plaka Kodları Nelerdir?
DETAYLAR 
2022/08/26
Turbo Nedir ve Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2022/08/26
Toyota Corolla Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/08/26
Sakarya Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/08/23
Araç Neden Hararet Yapar
DETAYLAR 
2022/08/23
Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?
DETAYLAR 
2022/07/28
Mersin Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/07/28
Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Farkı Nedir?
DETAYLAR 
2022/07/28
HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
DETAYLAR 
2022/07/28
Fiat Egea Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/07/28
Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır?
DETAYLAR 
2022/07/28
Volkswagen Caravelle Özellikleri ve İncelemesi
DETAYLAR 
2022/06/19
Rölanti Ne Demek? Rölanti Ayarı Nedir?
DETAYLAR 
2022/06/19
ESP Nedir, Ne İşe Yarar? Araçta ESP Nasıl Çalışır?
DETAYLAR 
2022/06/19
Ankara’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2022/06/19
Amisos Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir?
DETAYLAR 
2022/05/29
Süspansiyon Nedir? Süspansiyon Sistemi Ne İşe Yarar?
DETAYLAR 
2022/05/29
Ekspertiz Nedir? Oto Ekspertiz Neden Önemli ve Nasıl Yapılır?
DETAYLAR 
RentGo Giriş Yap GİRİŞ YAP
ANASAYFA ARAÇLAR KAMPANYALAR OFİSLERİMİZ HAKKIMIZDA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
Müşteri Aydınlatma Metni Çerez Politikası Potansiyel Müşteri Aydınlatma Metni İlgili Kişi Başvuru Formu
BAYİLİK BAŞVURU FORMU İLETİŞİM

Ön ödemeli rezervasyonlar rezervasyon saatinden 24 saat evveline kadar hiçbir ücret kesintisi olmadan iptal edilebilir.

Rezervasyon saatine 24 saatten az bir zaman kalmışsa ve iptal edilmek isteniyorsa toplam kiralamanın ilk gün bedeli iade edilmez.

Bu durumda rezervasyon kira günü bir gün ise iade yapılmaz.

Bu sayfada yer alan güvenlik ve gizlilik kuralları;

1- Gizlilik

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  kullanıcılarımızın bilgilerinin güvenliği ve bütünlüğüne önem vermektedir.

2-Topladığımız Bilgiler

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ,  site kullanıcılarından kişilere ait bireysel tanımlayıcı niteliği taşıyan bilgileri toplayabilir. Bu tanım kapsamına girenler: “Servis veya ürün siparişinde kullanılan online formlar ve kullanıcılardan girmeleri istenilen site bünyesindeki diğer form ve uygulamalardır.”
M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ,  kullanıcıların sitenin hangi sayfalarına daha çok ilgi gösterdikleri , hangi servislerin daha çok dikkat çektiğine ilişkin bilgiler gibi konularda, kullanıcılarından Web Sitesini nasıl kullandıklarına dair bilgi toplayabilir. Aynı zamanda sitenin kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığına dair gözlem yapabilmek adına “çerez (cookie)”ler kullanabilir. Çerez (cookie), web sunucuları tarafından kullanılan, kişisel veya dizüstü bilgisayarlara yerleştirilerek, kullanıcıların mevcut siteyi yendiden ziyaret etmesi halinde kullanıcıyı tanımlayabilmek adına kullanılan yazılım türüdür.
Kullanıcılardan toplanan bu bilgiler bireysel veya bireysel bilgiler ile alakalı bir takım başka bilgiler de olabilmektedir.

3- Toplanılan Bilgilerin Paylaşılması ve Açıklanması

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ, kullanıcılarından topladığı bilgileri yukarıda bahsi geçen amaçlar için diğer güvenilir çözüm ortaklarıyla paylaşabilir. Ayrıca M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  kullanıcılarımızdan topladığımız bilgilere dayanan bir takım bireysel niteliği olmayan bilgileri yatırımcılarına ve potansiyel ortaklarına açıklayabilir ve kullanıcılarından topladığı bilgileri şirket yapısındaki herhangi bir değişiklik sonucu ortaya çıkabilecek satış, devir-teslim işlemlerinde transfer edebilir.

4- Güncelleme

Bu sitede yer alan GİZLİLİK POLİTİKASI VE İLKELERİ  M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  tarafından gerekli görüldüğü şartlarda değiştirilebilir. Yayımlamakta olduğumuz gizlilik ile ilgili bildiriye aykırı davranışları ve sorularınız ile ilgili lütfen [email protected] adresine ulaşınız.