Liman Şehri Datça

Adını aldığı Datça Yarımadası’nın üzerinde bulunan Datça, Türkiye’nin Ege bölgesindeki Muğla iline bağlı 13 ilçeden biridir. Oksijen bakımından dünyanın ikinci, Türkiye’nin en zengin bölgesidir. Denizinin temizliği, badem çiçekleri, koylarının ve büklerinin güzelliğiyle ünlü olan Datça, Ege ile Akdeniz’in tam da birleştiği bir noktada bulunuyor.

Datça

Datça’ya Nasıl Gidilir?

Dalaman Havalimanı – Datça Merkez mesafe/süre: 161 KM – 2 saat 21 dakikadır.

Dalaman Havalimanı’ndan D400 ve Muğla/Fethiye yolunu takip ederek Datça’ya rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Yol üzerinde dilerseniz Marmaris’te mola vererek Marmaris’in güzelliklerini de keşfedebilirsiniz.

Datça’da Ne Yapılır?

Eski Datça

Eski Datça

Eski Datça sahilden 2.5 km içeride Datça Yarımadası’nda bulunuyor. Antik çağlardan beri üzerinde yaşam süregelen tek mahalle olan Eski Datça’nın tarihi milattan önce 11. yüzyıla uzanıyor. Yarımadanın ilk yerleşim merkezlerinden biri olma ünvanına sahip. Arnavut kaldırımlı sokakların arasındaki tüm evler tek ya da iki katlı taştan yapılmış ve hepsi koruma altına alınmış. Badem ve zeytin ağaçları, begonvillerin süslediği taş evlerin ve sanat atölyelerinin yanı sıra Can Yücel’in evini de bu sokakların arasında bulabilirsiniz.

Kargı Köyü

Merkeze 3 km uzaklıktaki Kargı Koyu Datça’nın cennet koylarından biri. Deniz ve orman yan yana olup etrafı dağlarla çevrili Kargı’nın kuzey rüzgarlarına kapalı olması rüzgarlı havalarda denizin sakin ve daha ılık olmasının sağlıyor.

Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

Datça’ya gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan yel değirmenleri bölgede tarihe canlı canlı tanıklık etmek isteyenler için varlığını sürdürüyor. Değirmenin tam olarak hangi döneme ait olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmamakla birlikte 200 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor.

Ilıca Gölü

Ilıca Gölü

Denizle karanın birleştiği yerde dağın eteklerinden doğan bir su kaynağıyla beslenen bu küçük göl içerdiği mineraller nedeniyle çok talep görüyor. Datça’nın doğal güzelliğiyle ünlü Ilıca Gölü’nün suyu ve çamurunun sağlığa faydalı olduğu iddia ediliyor.

Aktur

Aktur

Aktur, etrafı dağlarla ve ormanlarla çevrili çok özel bir doğanın içinde bulunmaktadır. Berrak mavi bayraklı koyları ile sadece Datça’nın değil ülkemizin de en güzel tatil yerlerinden biridir. Oldukça geniş bir alanı kaplayan Aktur’da yürünecek, gezilecek çok yer var. Çam ağaçları arasındaki oturma yerleri kendini dinlemek için ideal.

Ovabükü

Olağanüstü güzellikleriyle dikkat çeken Ovabükü, Mesudiye Koyu’nun üç koyundan en büyüğü. Bu cennet 600 metrelik kum ve çakıl sahiliyle defalarca ülkemizin ve Datça Bölgesi’nin en güzel tatil yerlerinden biri seçilmiş. Özellikle bahar ve yaz aylarında doğanın en güzel, en çarpıcı renklerini sunuyor.

Apollan Tapınağı ve Sunağı

Antik dönemin önemli üç kehanet merkezinden biri olduğu bilinmekte. Didymeus sıfatının Yunancada ikizler anlamına gelmesi ve ‘Didymos’ kelimesine olan benzerliği nedeniyle burada Apollon ve kardeşi Artemis’in birlikte tapınım görmüş olabileceği fikri düşünülmekte. Antik kaynaklarda Didyma Apollon Kutsal alanının son göçlerinden önce M.Ö XI. y.y. dan itibaren var olduğu söylenmekte olsa da şimdiye kadar ele geçen buluntuların en erkeni M.Ö 800 yılına ait geç geometrik dönem seramikleridir.

Sunağı ise Apollon tapınağının 7 m. ilerisine yapılmıştır. Batı ve doğu köşelerinde birer girişi olduğu düşünülmektedir. Bu yuvarlak kuyu biçimindeki sunağın hemen yanında kutsal kaynak suyunun kuyusu yer almaktadır. Sunağın Kuzeydoğusunda tapınağın giriş yönünü çevreleyen teras duvarları vardır. ve bu teras duvarında pek çok anıt steli ve heykel kaidesinin ele geçmiş olması, duvarın adak stelleri ve heykellerin sergilenmesinde kullanıldığını düşündürmüştür.  Apollon sunağı ile tapınağı arasında 100 boğanın aynı anda bağlandığı ve Apollon adına kurban edildiği “hekatomb” adı verilen hayvan bağlama yerleri gün yüzüne çıkartılmıştır.

Hayıtbükü

Datça’nın son yıllarda çokça ziyaretçi çeken turistik yerlerinden biri de Hayıtbükü’dür, Buraya gelirken Datça’dan 19 km’lik bir yolu aşmak gerekiyor. Eşsiz manzaralar eşliğinde, bir dere gibi kıvrılarak devam eden yol sahile ulaşıyor. Hayıtbükü yeşille mavinin coşkuyla kucaklaştığı Mesudiye Köyü’nün üç güzel koyundan biri, Akdeniz tarafında daire şeklinde küçük bir koy olan Yarımada rüzgarlara kapalı, çanak şeklinde etrafı dağlarla çevrili, ve çoğu yerde olmayan bir havası var. En sıcak zamanda bile klima serinliğini andıran bir iklimi oluyor.

Knidos

Knidos

Yarımadanın ucunda yer alan Knidos Antik kenti Datça’ya yolu düşenlerin görmesi gereken önemli antik yerlerden biri. Knidos geçmişi milattan önce 2000 yılına kadar uzanan, korunaklı limanları, özel konumu, geçiş yolu üzerinde oluşuyla önemli bir liman kentidir. Dar bir boğazla birbirine bağlanan iki liman şeklinde, ana karaya yakın bir ada üzerine kuruludur.

Palamutbükü

Palamutbükü yeşil ağaçları, huzur veren mavi ve berrak denizi, sessiz ve esintili havasıyla insanı Dünya ile kucaklaşmaya götüren bir koy. Gece vakti gökyüzünde yavaş yavaş ortaya çıkan yıldızlar özellikle büyükşehirde yıldızlardan uzak yaşayan insanlar için büyük fırsat.

Palamut Bükü

Kızılbük

Ahşap evleriyle de ünlü olan Kızılbük Koyu mükemmel denizi ve eşsiz plajıyla kafa dinlemek ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için çok uygun.
Kızıl bük

Gereme Koyu

Kızlan Köyü’ne 6-7 km. mesafede, toprak ve oldukça bozuk bir yolla ulaşılan doğa harikası bir yurt köşesi olan Grene koyu Datça yarımadasının en dar kesiminde yer almakta. Ege denizi kıyısındaki Gereme Koyu az bilinen, genelde sakin olan küçük bir koy. Herhangi bir yapılaşmanın ve tesisin olmadığı koy, piknik yapmak için mükemmel.

Emecik Köyü

Emecik Köyü

Emecik yaz-kış rüzgar altında olduğu için el değmemiş bir sahil. Kıyı şeridinin doğa şartları daha ılımlı olan bölümünde Emecik köylülerinin tarım arazileri var. Söylenenlere göre; 500 yıl önce İspanyol korsanlar, Datça açıklarından geçerken gemideki cüzzamlı hastaları atmaya karar vererek onları Koya bırakmışlar. Ölüme terkedilen hastalar Datça’nın havası sayesinde iyileşmişler.

Mesudiye Köyü

Mesudiye ilk kuruluş yeri olarak dağlık kısımlara kurulmuş ama son yıllarda yerleşimler turizmin de gelişmesiyle ova ve kıyı kısımlara inmekte. Mesudiyenin verimli bir ovası var ve antik çağlardan beri bu özelliği ile önemli bir yer olmuştur.  Tipik Akdeniz, Türkmen kültürünü de burada görmeniz mümkün, güler yüzlü, sıcak insanları ile dostluklar kurabilir, tatilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Datça’da Ne Yenir?

Datça

Ege Bölgesi’nin en sevilen lezzetlerinden biri olan kabak çiçeği dolması Datça’da da oldukça meşhur. Diğerleri ise labada dolması ve kefal dolması. Dolmaların yanı sıra susam helvası, damat tatlısı, bademli pilav, bademli incir tatlısı, mürdümük çorbası, ekşili balık, tilkişen kavurması, ütmek kavurması ve turp ucu salatası denenmesi tavsiye edilen lezzetler.

Datça’da Nerede Kalınır?

Datça

Datça, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile dikkat çekiyor. Konaklama seçenekleri arasında otel, pansiyon, bungalovu tercih edebilir veya kamp yapabilirsiniz.

Diğer Gezi Önerilerimiz

2021/05/29
İstanbul’da Denize Girebileceğiniz En Güzel Plajlar
DETAYLAR 
2021/05/25
Alaçatı’da Keşfetmeniz Gereken 15 Cazibe Noktası
DETAYLAR 
2021/05/20
İzmir’de Cennetten Bir Köşe: Karaburun’da Görmeniz Gereken Yerler
DETAYLAR 
2021/05/11
Karadeniz Kadar Zengin ve Kapsamlı: Karadeniz Gezilecek Yerler Rehberi
DETAYLAR 
2021/04/27
Türkiye’de Yaz Tatili İçin Gidebileceğiniz En Güzel Tatil Yerleri
DETAYLAR 
2021/04/19
Türkiye’de Doğa Yürüyüşü(Trekking) Yapabileceğiniz Yerler
DETAYLAR 
2021/04/14
İstanbul Kadar Kadim ve Görkemli : Kız Kulesi’nin Hikayesi
DETAYLAR 
2021/04/11
Bursa’da Gezebileceğiniz En Güzel Yerler
DETAYLAR 
2021/04/08
Cittaslow (Sakin Şehirler) Nedir?
DETAYLAR 
2021/04/05
Otomatik Vites Araba Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
DETAYLAR 
2021/04/02
İstanbul ve Çevresinde Bungalov Tatil Yerleri
DETAYLAR 
2021/03/31
Ehliyet Sınıfları Nelerdir ?
DETAYLAR 
2021/03/15
Doğayla Bütünleşin: İstanbul’a Yakın Kamp Alanları Rehberi
DETAYLAR 
2021/03/11
İdeal Bir Kamp Deneyimi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
DETAYLAR 
2021/02/10
Arabalarla İlgili İlginç Bilgiler
DETAYLAR 
2021/02/03
Yabancı Uyruklu Müşteriler veya Şirketler Nasıl Araç Kiralayabilir ?
DETAYLAR 
2021/01/25
Kış Lastiğinin Faydaları ve Farkı Nedir?
DETAYLAR 
2021/01/15
Elektrikli Arabaların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
DETAYLAR 
2020/12/29
Büyükada’da Gezilecek Yerler
DETAYLAR 
2020/12/20
Otomatik Vites Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
DETAYLAR 
2020/11/30
Kayak Yapmak İsteyenler için İstanbul’a Yakın Bir Öneri: Kartepe
DETAYLAR 
2020/11/25
Kış Tatillerinde Tasarruf Yapmanın İp Uçları
DETAYLAR 
2020/11/19
Kış Aylarında Gidilmesi Gereken Beş Yer
DETAYLAR 
2020/11/12
Doğal Güzelliğiyle Ünlü Bir Kaçamak Noktası: Bolu Abant
DETAYLAR 
2020/11/09
Her Mevsim Başka Bir Güzel Şehir: Bolu
DETAYLAR 
2020/08/15
Saklı Cennet Sarıgerme
DETAYLAR 
2020/08/10
Liman Şehri Datça
DETAYLAR 
2020/08/04
Huzur Dolu Akyaka
DETAYLAR 
2020/07/24
Göz kamaştırıcı Kabak Koyu
DETAYLAR 
2020/07/14
Tarihle Denizi Bir Arada Bulunduran Yer: Bodrum
DETAYLAR 
2020/07/09
Gizli Hazine Bozburun
DETAYLAR 
2020/07/02
Bozcaada
DETAYLAR 
2020/06/25
Antalya’nın Keşfedilmemiş Cenneti: Adrasan
DETAYLAR 
2020/06/19
Çanakkale’de Bir Antik Kent: Assos
DETAYLAR 
2020/06/11
Yeşile Doyuran Doğu Karadeniz’in İncisi Şavşat/Artvin
DETAYLAR 
2020/06/03
Şifalı Sularıyla Ünlü Anadolu Şehri: Afyonkarahisar
DETAYLAR 
2020/05/25
Benzersiz Güzelliğin Adresi Kapadokya
DETAYLAR 
2020/05/20
UNESCO Tarafından Taçlandırılmış Tarihi Bir Güzellik Safranbolu
DETAYLAR 
RentGo Giriş Yap GİRİŞ YAP
ANASAYFA ARAÇ KİRALAMA ARAÇLAR KAMPANYALAR OFİSLERİMİZ HAKKIMIZDA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
Müşteri Aydınlatma Metni Çerez Politikası Potansiyel Müşteri Aydınlatma Metni İlgili Kişi Başvuru Formu
İLETİŞİM

Ön ödemeli rezervasyonlar rezervasyon saatinden 24 saat evveline kadar hiçbir ücret kesintisi olmadan iptal edilebilir.

Rezervasyon saatine 24 saatten az bir zaman kalmışsa ve iptal edilmek isteniyorsa toplam kiralamanın ilk gün bedeli iade edilmez.

Bu durumda rezervasyon kira günü bir gün ise iade yapılmaz.

Bu sayfada yer alan güvenlik ve gizlilik kuralları;

1- Gizlilik

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  kullanıcılarımızın bilgilerinin güvenliği ve bütünlüğüne önem vermektedir.

2-Topladığımız Bilgiler

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ,  site kullanıcılarından kişilere ait bireysel tanımlayıcı niteliği taşıyan bilgileri toplayabilir. Bu tanım kapsamına girenler: “Servis veya ürün siparişinde kullanılan online formlar ve kullanıcılardan girmeleri istenilen site bünyesindeki diğer form ve uygulamalardır.”
M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ,  kullanıcıların sitenin hangi sayfalarına daha çok ilgi gösterdikleri , hangi servislerin daha çok dikkat çektiğine ilişkin bilgiler gibi konularda, kullanıcılarından Web Sitesini nasıl kullandıklarına dair bilgi toplayabilir. Aynı zamanda sitenin kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığına dair gözlem yapabilmek adına “çerez (cookie)”ler kullanabilir. Çerez (cookie), web sunucuları tarafından kullanılan, kişisel veya dizüstü bilgisayarlara yerleştirilerek, kullanıcıların mevcut siteyi yendiden ziyaret etmesi halinde kullanıcıyı tanımlayabilmek adına kullanılan yazılım türüdür.
Kullanıcılardan toplanan bu bilgiler bireysel veya bireysel bilgiler ile alakalı bir takım başka bilgiler de olabilmektedir.

3- Toplanılan Bilgilerin Paylaşılması ve Açıklanması

M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ, kullanıcılarından topladığı bilgileri yukarıda bahsi geçen amaçlar için diğer güvenilir çözüm ortaklarıyla paylaşabilir. Ayrıca M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  kullanıcılarımızdan topladığımız bilgilere dayanan bir takım bireysel niteliği olmayan bilgileri yatırımcılarına ve potansiyel ortaklarına açıklayabilir ve kullanıcılarından topladığı bilgileri şirket yapısındaki herhangi bir değişiklik sonucu ortaya çıkabilecek satış, devir-teslim işlemlerinde transfer edebilir.

4- Güncelleme

Bu sitede yer alan GİZLİLİK POLİTİKASI VE İLKELERİ  M.N.B OTO KİRALAMA VE NAK.TİC.AŞ  tarafından gerekli görüldüğü şartlarda değiştirilebilir. Yayımlamakta olduğumuz gizlilik ile ilgili bildiriye aykırı davranışları ve sorularınız ile ilgili lütfen [email protected] adresine ulaşınız.