Rentgo

Zeugma Müzesi`ni Ziyaret Ettiniz Mi?


M.Ö. 300 yılında Büyük İskender Fırat Nehrinin kıyısında "Seleukeia Euprates" şehrini kurdurmuştur. Şehrin karşısına da eşi olan Apameia adında bir şehir kurdurur ve bu iki şehri bir köprü ile birbirine bağlar. Kommagene Krallığı`nın en büyük kentlerinden biri olan şehir Roma İmparatorluğu`na dahil edilir. 80 bin`e yakın kişinin yaşadığı şehre köprü geçiş noktası anlamına gelen ZEUGMA adın verilir. Roma İmparatorluğu`nun doğudaki en büyük şehri olan ZEUGMA, 21.000 dönüme yayılan muhteşem mimarisiyle dönemin en büyük şehirlerindendir. Roma bölgedeki egemenliğini Sasani`lere kaptırdıktan sonra şehir yakılır ve yıkılır. Şehir yüzyıllar boyunca toprağın altında kalır.

 

Zeugma Müzesi`ni Ziyaret Ettiniz Mi?

 

Yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan şehir müze haline dönüştürülmüştür. 2008 yılında inşaatına başlanan müzenin 2011 yılından yapılan açılışı ile birlikte açılmıştır. Ülkemizin en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, kendine özgün teşhirleri ile birlikte ünik müze haline gelmiştir.

3500 m2`lik teşhir alanına sahip olan müzede, 21 teşhir salonunda, Zeugma kazılarında ortaya çıkan 550 m2`lik mozaik, 120 m2`lik duvar resimleri ve çeşitlik heykeller teşhir edilmektedir. 1752 adet eserin teşhir edildiği müzeye sadece bölge halkı tarafından değil, Türkiye`nin birçok şehrinden ziyaretçiler akın ediyor.

 

Zeugma Müzesi`ni Ziyaret Ettiniz Mi?

 

Müzenin girişinde bulunan Pembe giysili Theonoe`nin resmi, ziyaretçilere adeta hoş geldiniz dercesine yerleştirilmiştir. Bu mozaiğin hemen yanında Kointus Kalpornius, Eros ve Pshyke mozikleri de yer almaktadır.

 

Zeugma Müzesi`ni Ziyaret Ettiniz Mi?

 

Müzenin alt katında yapılan kazılar sonucunda yeryüzüne çıkarılan Poseidon ve Euphrates villalarının sütunlu avlusu, yemek odaları, mozaikleri, freskleri ile birlikte tarihsel dokusuna dokunulmadan ziyarete açılmıştır. Bu salonda dönemin insanları tarafından savaşın tanrısı olarak kabul edilen ARES` in de heykeli yer almaktadır.

 Zeugma Müzesi`ni Ziyaret Ettiniz Mi?

 

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri haline gelen ZEUGMA, ziyaretçilerini tarihte yolculuğa davet ediyor. Gaziantep Havalimanı`ndaki araba kiralama ofisimizde araba kiralayarak 20,2 km uzaklıktaki ZEUGMA müzesine 25 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 

Zeugma Müzesi`ni Ziyaret Ettiniz Mi?

Top