Rentgo

Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?


Türkiye`nin yıllardır hayalini kurduğu,çeşitli denemelere girişilse de bir türlü trafikte yerini alamayan yerli otomobil 2020`den önce yollarda olacakBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Tasarımını kendimizin yaptığı, patenti, lisansı ve markası Türkiye`ye ait olan yerli marka bir aracın 2020 yılından önce yollarımızda olmasını hedefliyoruz" dedi.
 
Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?
 
2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısındaki sunumunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretime ait yapılan çalışmaları da anlattı. "Tasarımını kendimize ait olduğu, patenti, lisansı ve markası Türkiye`ye ait olacak yerli  aracın 2020 yılından önce trafiğe gireceğini bekliyoruz" diyen Işık, üretilecek olan aracın  içten yanmalı motor değil, menzili uzatılmış elektrikli araç şeklinde olmasını hedeflediklerini bildirdi.
 
Yakıt tasarrufunu amaçlayan bir çok firmanın çeşitli yakıt türlerinede yöneldiği otomotiv sektöründe,son dönemlerde firmaların elektrikli otomobillere yöneldiğine dikkat çekerek,üretilecek yerli otomobilinde elektirikli olacağını söyledi.
 
Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?
 
Bursa`nın Yenişehir ilçesinde dünyanın en iddialı otomobil test merkezlerinden birini kuracaklarını dile getiren Işık,yapılacak test merkezinin yerini belirlediklerini, kamu yararı kararını aldıklarını ve test merkezinin yapılacağı alanda kamulaştırma işlemlerini başlattıklarını ifade etti.
 
Top