Rentgo

Yağışlı Havalarda Araba Kullanmak


2014 yılının son dönemlerini yaşadığımız şu dönemlerde, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte başlayan yağışlar sürücüler için risk oluşturuyor.
 
Yağışlı Havalarda Araba Kullanmak
 
Yağışlı havalarda kaza riski, yağışsız havaya göre %25 daha fazla. Yağmurlu havada fren mesafesi normal havalara göre %30`u kadar daha fazla iken, karlı havada ise bu oran normal havalara göre 8 kata kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden yağışlı havalarda aracınızı kullanırken yapılacak bir hata kaza riskini daha da artırıyor. Yağışlı havalarda sürücülerin yapması gerekenleri sizler için araştırdık.
 

Düşük Hız

Yağışlı havalarda hızlı araba kullanıyor olmanız durmanızı daha da geciktirecektir. Bu yüzden yağışsız havaya göre yağışlı havalarda daha düşük hızlarla araç sürmeniz gerekir.
 
Sollama
Yağışlı havalarda sollama yaparken daha dikkatli olmanız gerekiyor. Dışardan gelecek olan herhangi bir tehlikeye karşı dikkatli olabilmeniz için silecekleriniz daha hızlı çalışması gerekmektedir. Bu yüzden sileceklerinizin de bakımını yaptırmanız gerekiyor.
 
Takip Mesafesi
Yağışlı hava şartlarında takip mesafeniz yağışsız hava koşullarına göre daha fazla olmalı. Zeminin ıslak olması durma mesafenizi artıracağından, kötü bir durumla karşılaşmamak için alınacak en iyi önlemlerin başında takip mesafenizi arttırmak gelir.
 
Kayganlaşan Yol
Yol üzerindeki toz, çamur vs. gibi birikintiler ilk yağmurla birlikte kaygan bir duruma gelerek lastiklerin yola tutunmasını azaltır. Özellikle kuru yol üzerine yağmaya başlayan yağmurda araç hızınızı düşürmeniz herhangi bir tehlike yaşamanıza engel olacaktır.
 
Fren Balataları
Herhangi bir nedende ötürü fren balatalarınız ıslanırsa kuruması için fren pedalına birkaç defa hafifçe basmalısınız. Bu yağmurlu havada karşılaşabileceğiniz ani bir durumda aracınızın daha güvenli bir şekilde durmasını sağlaycaktır.
Tüm bu uyarıların beraberinde araç farlarınızın açık olması, cam buğulanmasının engellenmesi, araç bakımı ve kış lastiğinin kullanılması gerektiğini unutmayın.
 
Top