Rentgo

Ülkemizin En Güzel 5 Şelalesi


 

Birçok doğa harikası şelaleye ev sahipliği yapan ülkemiz, şelaleler bakımından oldukça zengin. Her bölgede birçok şelaleye sahip olan Türkiye’nin en güzel 5 şelalesini sizler için sıraladık.

1-Manavgat Şelalesi


Türkiye’nin en çok ziyaret ettiği şelalerin başında gelen Manavgat Şelalesi,Manavgat’a 3 km, Antalya’ya 72 km uzaklıkta bulunmaktadır. Manavgat Çayı’nın 5 metre yüksekliğindeki bir falezden düşmesi ile meydana geliyor.Yüksekliğinin az olmasına rağmen geniş bir alanda düşül gösterdiği için gürül gürül bir sese sahip olan şelale mükemmel bir manzaraya sahiptir. Tabiat harikası Manavgat Şelale’si çevresinde bulunan doğasıyla da her gün binlerce ziyaretçinin uğrak yeri haline gelmiştir. Şelale etrafında yer alan piknik alanlarında piknik yapabilir, restoranlarda balık yiyebilirsiniz.

Ülkemizin En Güzel 5 Şelalesi

 

2-Düden Şelaleleri
Düden Çayı’nda yer alan Yukarı Düden ve Aşağı Düden  olmak üzere iki şelaleden oluşan Düden Şelaleleri Antalya’nın en güzel şelalerinden biridir. 50 metre yükseklikten büyük bir gürültü ile dökülen Düden Çay’ı mükemmel görüntüsü ile ziyaretçi akınına uğruyor. Antalya merkezine 10 km uzaklıkta olması Antalya’da yaşayan kişilerin hafta sonu şehir havasından kaçıp kendisini dinlediği nadide yerlerden. Şelalenin oluştuğu falezde yer alan bir de mağara yer almaktadır. Düden Şelalesi’ne gittiğinizde bu mağaraya uğramadan gitmeyin. Şelalenin etrafında yer alan eğlence merkezleri ve hayvanat bahçesini gezebilirsiniz.

Ülkemizin En Güzel 5 Şelalesi

 

3-Gelintülü Şelalesi
Karadenizin en  güzel şelalerinden biri olan Gelintülü Şelalesi, muhteşem doğasıyla ünlü Ayder Yaylası’nda yer almaktadır. İsmini suyun düşüş şeklinden alan şelale Türkiye’nin en uzun şelalerindendir. Rize merkeze 90 km uzaklıkta olan şelale binlerce kişinin ziyaretine uğruyor. Karadeniz Turuna katıldığınızda bu şelaleyi görmeyi ve önünde resim çektirmeyi unutmayın. Trabzon Havalimanı’ndan araç kiralayarak şelaleye ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin En Güzel 5 Şelalesi

 

4-Tortum Şelalesi
Heyelan sonucu meydana gelen Tortum Şelalesi 22 metre genişiği ile 48 metre yükseklikten düşmektedir.Bu yükseklikle dünyanın en uzun 3. şelalesidir. Suyun bu kadar büyük bir yükseklikten düşmesi ile sık sık gökkuşağı oluşmaktadır. Erzurum’a 120 km uzaklıkta yer alan Tortum Şelalesi Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer almaktadır. Bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Tortum Şelalesi’ni ziyaret etmeyi ve bu muhteşem doğa harikası önünde anı ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Ülkemizin En Güzel 5 Şelalesi


5-Kurşunlu Şelalesi
Antalya merkeze 30 km uzaklıkta yer alan şelale 7 küçük göleti birbirine bağlayan küçük şelalelerden oluşmaktadır. Kurşunlu Şelaleleri’nde 18 metre yükseklikten düşmektedir. Bir kanyon içinde yer alan Kurşunlu Şelalesi muhteşem bitki örtüsü,farklı su ve kaya yapısı ile kendine hayran bıraktıran bir güzelliğe sahiptir. Tabiat parkı olarak ayrılan bu bölgede tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan, üveyik, sazan, su kaplumbağası, köpek, yılan gibi birçok hayvan cinsine de rastlayabilirsiniz.

Ülkemizin En Güzel 5 Şelalesi

Top