Rentgo

Trabzon Havalimanı Rekora Doymuyor!


Karadeniz bölgesinin en büyük havalimanı olan Trabzon havalimanı` na gelen yolcu sayısı her geçen yıl artıyor. 2012 yılında 2.3 milyon seyahatçi tarafından kullanılan havalimanına, 2013 yılında 2.6 milyon yolcu akın etti.

Trabzon Havalimanı Rekora Doymuyor!

Yurtdışı uçuş sayılarındaki artışla birlikte, 92 bin yolcu havalimanını yurtdışı uçular için kullanılmış oldu. Bölgedeki Rize, Gümüşhane, Artvin, Giresun gibi yakın şehirlere yolculuk eden seyahatçilerin de Trabzon Havalimanı kullanmış olmaları bu sayının her geçen yıl artmasına neden oldu.

Yurtiçi uçuşlarda %10 artış sağlanırken, yurtdışı uçuşlardaki yolcu sayısının %19 artması göze çarpıyor. 2012 yılında 19.953 uçağın iniş-kalkış yaptığı Trabzon Havalimanı`na 2013 yılında 20.789 uçak uğradı. 2014 yılında bu rakamın 22.000`i geçmesi bekleniyor. 

Trabzon Havalimanı`na gelen yolcu sayısının artması, havalimanında yer alan araç kiralama firmalarının verilerine göre araba kiralama sayısında da %18 gibi yüksek bir oranda artış getirdiğini gösteriyor.

Trabzon Havalimanı Rekora Doymuyor!

Trabzon Havalimanı`na uçuş yapan firma sayılarının her geçen gün artması ve bu ihtiyacı karşılamak için kapasitesi artırılan yeni havalimanı binası, yurtdışı uçuşlarının artması, tatilcilerin Trabzon`a yoğun talep göstermesi gibi etkenler havalimanına gelecek olan yolcu sayısının her geçen yıl daha da artacağını ortaya koyuyor. Trabzon Havalimanı`nın bu talebe karşılık verebilmesi için, yetkililer tarafından yolcu kapasitesini artırabilmek için yakın tarihte yapılmak üzere inşaat çalışmaları planlamaları devam ediyor.

 

 

 

 

Top