Rentgo

Topkapı Sarayı - Dolmabahçe Sarayı - Galata Kulesi


Yenikapı` da gerçekleştirilen kazılar sonucu 8500 yıllık bir şehir olduğunu öğrenilen İstanbul, Asya ve Avrupa Kıtası`nda olmak üzere 2 kıtada yer alması ile de dünyada başka bir örneği yoktur. Tarihi, doğayı, ekonomiyi, sanayiyi, sanatı ve kültürü bir arada bulunduran kozmopolit şehir, her sene 20 milyon turiste ev sahipliği yapıyor. Atatürk Havalimanı ve son dönemlerde Avrupa`ya sefer sayısının her geçen gün arttığı Sabiha Gökçen Havalimanı`na akın eden turistlerin İstanbul`da en çok ziyaret ettiği yerleri sizler için bir araya getirdik.

 

Topkapı Sarayı - Dolmabahçe Sarayı - Galata Kulesi

 

Topkapı Sarayı

Haliç, Boğaz ve Marmara Denizinin birleştiği yerde bulunan Topkapı Sarayı, 400 yılı aşkın süre Osmanlı Devleti tarafından kullanılmıştır. Saray cumhuriyet döneminde restorasyon yapılarak müze haline getirilmiştir. Sarayda padişahlara ait elbiseler, savaş araç gereçleri, ailelerinin yaşamış olduğu harem ve dünyanın en büyük elması olduğu bilinen Kaşıkçı Elması, Hz. Muhammed`e ait hırka ve kılıç ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

 

Dolmabahçe Sarayı

Kabataş-Beşiktaş arasında kalan bölümde yer alan saray Tanzimat Dönemi`nde Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı Devleti`nin son dönemlerini geçirdiği Dolmabahçe Sarayı en son Atatürk tarafından kullanılmış, cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk bu sarayda hayata gözlerini yummuştur. Dış borç alınarak yapıldığı bilinen sarayda 285 oda,43 salon ve bu odalarda değeri paha biçilemez tablolar, tören kabul salonu ve bu salondaki 4,5 tonluk avize ve kullanılan değerli eşyalar ziyarete gelen bir çok turiste unutulmaz bir tarih yolculuğuna ev sahipliği yapmaktadır.

 

Topkapı Sarayı - Dolmabahçe Sarayı - Galata Kulesi

 

Galata Kulesi

İstanbul`un Beyoğlu ilçesinde yer alan kule 528 yılında fener kulesi amacıyla yapılmıştır. Kulenin seyir terasından haliç, boğaz manzarası ve İstanbul`un eşsiz güzellikleri görülebilmektedir. Bizans imparatoru Anastasius tarafından yaptırılan kule 17.yy` da Hezarfen Ahmet Çelebi rüzgarlı havalarda yapmış olduğu uçuş denemeleri kulenin namını artırmıştır. Hezarfen Ahmet Çelebi taktığı tahta kanatlarla Üsküdar`ın en ünlü tarihi yapılarından olan Kız Kulesi`ne uçarak dünyadaki ilk uçuş denemesi olarak da tarihe altın harflerle yazılmıştır.

 

Topkapı Sarayı - Dolmabahçe Sarayı - Galata Kulesi

 

 

İstanbul Yerebatan Sarayı, Sultanahmet Cami, Ayasofya Kilisesi, Gülhane Parkı, Beylerbeyi Sarayı, İstanbul surları ve birçok tarihi eserleriyle 8500 yıllık tarihiyle sizleri tarihe yolculuk etmeniz için bekliyor. Atatürk Havalimanı`ndan kiralayacağınız araba ile İstanbul`da tarihe yolculuk edebilir, uzun süre unutamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz.

Top