Rentgo

Tatile Çıkamayan İstanbullulara Küçük Bir Kaçamak Önerisi


Temmuz ayının ortalarına geldiğimiz şu günlere henüz tatile çıkamayanlar için küçük hafta sonu kaçamağı önerilerimiz var. Örneğin hala Ağva`yı görmediyseniz bu fırsatı kaçırmayın deriz. İstanbu`a 97 km mesefedeki Ağva`ya otobandan ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Ağva`ya yakın sabiha gökçen havalimanı rent a car firmaları imdadınıza yetişecektir.

 

Tatile Çıkamayan İstanbullulara Küçük Bir Kaçamak Önerisi

Kiraladığınız aracınızla İstanbul`dan çıkarken Ümraniye-Şile yönünü takip etmeniz gerekiyor. Şile`yi geçtikten sonra Ağva`ya giden sahil yolundan, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izlemeniz gerekiyor. 1,5 saat gibi bir süreçte Ağva`ya ulaşabilirsiniz. Ağva, geçmişte Hititler, Romalılar, Osmanlılar, Frigler gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş.

Ağva`da M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan tarihi kalıntılar görmek mümkün. Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında bir iklime sapih olan Ağva`da yaz ayları çok keyifli geçiyor. Sıcaklığın 30 derecenin üzerine kadar çıktığı Ağva, sıcaklık değeri artsa da bunaltmayan havasıyla dikkat çekiyor.

 

Tatile Çıkamayan İstanbullulara Küçük Bir Kaçamak Önerisi

 

Ağva`da gezmek için Kilimli ve Kadırga koylarını tercih edebilirsiniz. İnce kumlu plajlara sahip olan bu koylar turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle Kilimli Koyu muhteşem doğal oluşum kıyı kayalıkları ile dikkat çekiyor. Ağva`da ziyaret edilmesi gereken bir başka yer ise Gelin Kayası. Bembeyaz, duvaklı bir geline benzeyen kayalıklarıyla dikkat çeken bölgede denizin keyfine varabilirsiniz.

 

Tatile Çıkamayan İstanbullulara Küçük Bir Kaçamak Önerisi

 

Öte yandan Ağva`ya gitmişken muhakkak tarihi kalıntıları görebileceğiniz Kalemköy`e ve Hacıllı Köyü`ne uğramanızı öneririz. Akçakese Köyü`nde ise berrak deniz ve tertemiz kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Saklı Göl de doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yer.

Top