Rentgo

Sabiha Gökçen Kimdir?


22 Mart 1913 yılında Bursa`da dünyaya gelen Sabiha Gökçen, annesi ve babasının ölümünün ardından 1925 yılında Bursa`ya ziyarete gelen Atatürk tarafından evlat edinildi. Soyadı soyadı kanununun çıktığı 1934 yılı ile beraber Atatürk`ün isteğiyle "Gökçen" soyadını aldı.

 

 

Sabiha Gökçen Kimdir?

Çankaya İlkokulu`nda başlayan eğitimine ve Üsküdar Kız Koleji`nde devam etti.1935 yılındaTürk Hava Kurumu`na ait Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu`nu kazandı. Ankara`da planörcülük eğitimlerinde kazandığı yüksek başarı sonrasında,okulundaki 7 öğrenci ile birlikte Rusya`ya gönderilerek orada yüksek planörcülük eğitimini bitirdi. 

 

Eskişehir Askeri Hava Okulu`na girdiği 1936 yılında,aldığı eğitimden sonra aynı yıl içersinde askeri pilot oldu. 1.Tayyare Alayı`nda kısa bir süre çalışarak burada bombardıman uçakları ile uçtu. 

 

Sabiha Gökçen Kimdir?

 

1937 yılında ise devletin üst kurumlarının bulunduğu bir törenle Türk Hava Kurumu İftihar Madalya`sını aldı.

 

 

Sabiha Gökçen Kimdir?

 

 

1938 yılında uçağıyla birlikte Balkanlar turu yaptı. Daha sonra Türk Hava Kurumu Türkkuşu`nda Başöğretmenliğe başlayan Sabiha Gökçen 1955 yılında kadar bu görevi sürdürdü. 1953 ve 1959 yıllarında ABD`den gelen davet üzerinde ABD`ye ziyaretlerde bulunarak türk kadınını dünyaya tanıtmış oldu.

 

 

Sabiha Gökçen Kimdir?

 

1996 yılında kendisine ait en büyük ödülü kazandı.Amerikan Hava Kurmay Koleji mezuniyet töreninde kendisine `Dünya tarihinin en büyük 20 havacısından biri` ödülünü aldı. Son ucuşunu 1996 yılı içerisinde gerekleştiren Sabiha Gökçen 22 Mart 2001 yılında Ankara`da gözlerini dünyaya yumdu.

 

 

Sabiha Gökçen Kimdir?

 

 

Top