Rentgo

Petrol Fiyatları 40 Dolara İner Mi?


Morgan Stanley petrolün 40 doların altına ineceği tahmininde bulundu. Tahminin gerçekleşmesi durumunda akaryakıt fiyatlarında ciddi düşüşler yaşanacak. Merkezi ABD`de bulunan yatırım bankası Morgan Stanley, petrol fiyatlarındaki düşüşün 2015 yılında da devam edeceği ve varil fiyatının 40 dolara kadar gerileyebileceği tahmininde bulundu.
 
Petrol Fiyatları 40 Dolara İner Mi?
 
Morgan Stanley`nin hazırlamış olduğu raporda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üretim miktarı üzerinde müdahalesi olmaz ise piyasalardaki risklerin dengesizleşeceğini belirtilirken, petrol üretimindeki arz fazlasının 2015`in ilk 6 aylık döneminde zirveye ulaşacağını belirtti.
 
Morgan Stanley, petrol piyasasının ancak 2015`in ikinci yarısında denge bulabileceğini ve bunda düşük olan petrol talebin harekete geçmesinin ve ABD`deki petrol üretiminin yavaşlamasının etkili olacağını vurguladı. Rapor, üçüncü çeyrekte petrolün varil fiyatının 48 dolar, yılın son 3 aylık döneminde ise 65 dolar olacağını öngörüyor.
 

2017 VE 2018`DE KRİZ YAŞANABİLİR

Yayınlanan raporda, petrol fiyatlarının uzun süre düşük kalmasının yatırımları azaltacağına, üretimin azalması ile 2017 ve 2018`de piyasalarda daha az petrol arzına sebep olacağına bunun da uzun vadede petrol fiyatlarını artıracağına dikkat çekildi.
 
Petrol Fiyatları 40 Dolara İner Mi?
 
Üretimin azalmasıyla 2017 için petrol fiyatlarının varil başına en az 75 dolar olacağına yer veren raporda, fiyatların 115 dolara kadar yükseleceği belirtildi. Raporda, 2018 için ise fiyatların ise en düşük 80, en yüksek 120 dolar olabileceği kaydedildi.
 
OPEC, 27 Kasım`da Viyana`da yaptığı toplantıda, düşen fiyatlara rağmen üretimde kısıtlamaya gitmeme kararı alarak 2015`in ilk yarısında üretim kotasını günlük 30 milyon varilde tutacağını açıklamıştı.
 
Kararın ardından, Haziran ayında bu yana düşüş periyoduna giren petrolün varil fiyatı, geçen hafta son beş yılın en düşük seviyesi olan 67,17`ye kadar geriledi.
 
Top