Rentgo

Otomotiv Sektörüne 7 Milyar Dolarlık Yatırım!


Türk otomotiv sektörü altın çağını yaşamaya devam ediyor. Son 6 yıl içerisinde 4.5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Yeni projelerle birlikte yatırım tutarının 7 milyar doları geçerek rekor düzeye ulaşması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Tofaş`ın açıkladığı büyük yatırım planıyla birlikte bu rakam 2016 yılında 5.5 milyar doları aşacak. Bu yatırım tutarına yan sanayi yatırımları, Toyota`nın 186 milyon dolar yatırımla Türkiye`de üretime geçeceği mini SUV modeli, Oyak Renault`nun 2015`te yenileyeceği Fluence, Hyundai firmasının üzerinde çalıştığı mini SUV model yatırımlarının dahil olmadığını hatırlatalım. 
 
Otomotiv Sektörüne 7 Milyar Dolarlık Yatırım!
 
Yeni yerli modellerin üretimi ile birlikte otomotiv sanayinin yatırımları 7 milyar dolara geçecek. Otomotiv sektöründe Cumhuriyet tarihinin rekor yatırımına ulaşılmış olacak. Son anda Türkiye`nin kaçırdığı Peugeot ve Volkswagen gibi dev yatırımlar da gerçekleşseydi, sektördeki yatırım tutarının 10 milyar doları geçmesi kaçınılmazdı.
 
Türkiye`nin ihracatının lokomotif sektörün yatırımlarının artırmasında; 1 milyon adede yaklaşan iç pazardaki büyük potansiyel, hafif ticari araçtan sonra Türkiye`nin küçük sınıf otomobilde de Avrupa`nın üretim merkezi haline gelmesi ve önemli teşvikler ve istikrarlı ekonomi etkili oldu. 
 

Tofaş

Tofaş Türk otomotiv tarihinin en büyük yatırımlarından birine imza ttı. Doblo`yu 360 milyon dolar yatırım ile birlikte Türkiye ve ABD pazarı için yenileyen, 520 milyon dolar ile yeni sedan araba üreteceğini ilan eden şirket, yetinmeyerek  2 yeni model daha üreteceğini duyurdu. Tofaş, 2016 yılından itibaren Bravo`nun yerini alacak yeni hatchback otomobilleri Bursa`da yer alan tesisinde üretecek. Planlanan toplam yatırım 1.6 milyar dolara yaklaşacak.
 
Hyundai
Hyundai İzmit fabrikasında üretmeye başladığı yeni i20 modeli, satışa sunuldu. i20`nin 1.2 litre motor hacimli modeli 37 bin 990 lira fiyat ile tüketiciye sunulacak. Otomobilin en üst donanım seviyesine sahip 1.4 CRDi aracın fiyatı 52 bin 990 lira olarak fiyatlandı. Hyundai, 2014 yılının son 2 ayında toplam 4 bin adet yeni i20 satmayı hedefliyor. Şirketin 2015 yılı hedefleri ise oldukça iddialı. Hyundai Genel Müdürü Önder Göker, 2015 yılında yeni i20`den iç pazarda yaklaşık 25 bin adet satarak, segment liderliğini hedeflediklerini söyledi. i20`nin dünyadaki tek üretim merkezleri olduğunu belirten Göker, sözlerini şöyle sürdürdü:"i20`den yılda 130 bin adet üretmeyi planlıyoruz. 2014 yılında 25 bin adet, 2015 yılında ise 110 bin adet ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. İlk etapta 32 ülkeye ihracat yapılacak. Avustralya, Afrika gibi yeni pazarların eklenmesiyle bu sayı 45`e ulaşacak. Hedefimiz yıllık 2 milyar dolarlık ihracat geliri."  
 
Renault
Renault, 2009 yılından bugüne kadar 900 milyon dolarlık yatırıma imza attı. Fluence modeli ile başlayan atılım yeni Clio, ve yeni Megane modelleri ile devam etti. Renault ayrıca Renault`un 898 cc`lik en küçük motoru için 290 milyon dolar harcama yaptı. Şirketin 2015 yılında tüketiciler tarafından en çok rağbet gören Fluence modelini yenilemesi bekleniyor.
 
Toyota
Toyota, Adapazarı`nda yer alan fabrikasında yeni model ve kapasite artışını sağlayacaklarını duyurdu. 2009-2014 yılları arasında 220 milyon dolar yatırım yapan firmanın 2015 yılında da yatırımlarını artıracağı bekleniyor.
 
Mercedes
Mercedes-Benz Türk, Aksaray`daki kamyon ve Hadımköy` de yer alan otobüs fabrikalarına son 5 yılda 460 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.
 
Ford
Ford Otosan, 1 milyar dolar yatırımla yola çıktığı fakat sessiz sedasız 1.9 milyar dolara yükselttiği yatırımlarının meyvelerini toplamaya başladı. Şirket, yeni Transit Custom ve Tourneo Custom, yeni Transit ve yeni kurulan üçüncü fabrikasında üretilen Courier`i iç pazara sunarken, bir yandan da ihracatına start verdi. Gölcüklü üretici, Eskişehir`deki kamyon tesisi ile birlikye 415 bin adetlik üretim kapasitesine ulaştı.  
 
 
Top