Rentgo

Otomobil Markalarının Logo Evrimi


Mercedes

Şirket kurucusu Karl Benz Deutz`da bulunan motor fabrikasında çalışırken, yaşadığı evin çatısına bir yıldız yerleştirmiş ve eşine yazdığı mektuplarda bile bu yıldızın günün birinde çok büyük bir başarının sembolü olacağını söylemiştir.
 
1909 yılında yıldız sembolü Daimler` in sembolü haline gelir.1916 yılına gelindiğinde yıldızın etrafı Karl Benz büyük kızının adı olan Mercedes`i içeren daire ile çevrilir.1926 yılında Daimler ile Benz firmalarının birleşmesiyle defne yaprakları logoyu çevreler.1933 yılında logo günümüzdeki halini alır.
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
BMW
Şirketin ismi Bayerische Motoren Werke`dir. Şirket 1913 yılında Karl Friedrich tarafında Almanya`da kurulmuştur. İlk zamanlarda sadece uçak motoru üreten şirket 1928 yılında otomobil üretimine de girmiştir. Logolarını da uçak pervanesinden almıştır.
 
Logonun mavi bölümü gökyüzünü, beyaz kısmı ise pervaneyi sembolize etmektedir.
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
              
FORD
Firma Henry Ford tarafından Amerikan`ın Michigan şehrinde 16 Haziran 1903 yılında kurulmuştur. Firmanın logosu ve adı, firma sahibinin soyadı olan FORD olarak belirlenmiştir.
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
Wolkswagen
Almanya`da 1937 yılında halk tipi otomobil üretmek için Nasyonel Sosyalist İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği`ne kurdurulmuştur. Firmanın ismi almanca halkın arabası anlamına gelmektedir. Wolkswagen AG grubunun sahip olduğu diğer markalar ise Audi, MAN, Bugatti, Scania, Porsche,  Bentley, Skoda, Seat
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
Porsche 
Suebya`lı gruba ait olan firma 1952 yılından beri sahip olduğu logo milliyetçiliklerini ön plana çıkaran simgeler yer alıyor. Logoda yer alan at Stutgart şehrinin armasından, geyik boynuzu ile de Württemberg köyünün flamasından alıntı olan siyah ve kırmızı renklerden alıntıdır.
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
Alfa Romeo
Firmanın açılımı (Anonima Lombardo Fabbrica Automobili)`dir. İtalya`nın tarihi tiyatlaro ve edebi eserlerinden çıkma İtalyan yakışıklısı Romeo ismini de almasıyla firma Alfa Romeo adını almıştır. Firma 1910 yılında kurulduğunda firma sahipleri Milano`nun iki önemli sembolü olan kızıl haç ve Visconti ailesinin flamasından alınan bir yılanı logolarını taşımışlardır. Bu logo haçlı seferinden araplara karşı kazanılan zaferi de sembolize etmektedir.
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
 
FİAT
Firmanın açılımı (Fabbrica Italiana Automobili Torino). Ünlü İtalyan otomobil üreticisi firma modaya ve yılın trendtlerine göre logo üzerinde değişiklik yapmaktadır. 1999 yılında firma 1930 `lu yıllarda elde ettiği yarış başarılarını sembolize eden çelenk sembolünü logosuna eklemiştir.
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
Peugeot
Firma logosunda kullanılan aslan,markanın yüksek kalitesini ve otomobil sektörünün kralı olduklarını anlatmak için tercih edilmiştir. Fransız firması 1899 yılından günümüze değişim gösteren logo 2010 yılında şu anki halini almıştır.
 
Otomobil Markalarının Logo Evrimi
 
 
Top