Rentgo

Muğla`nın Cenneti Marmaris


Marmaris, batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz ile çevrili cennet gibi bir ilçe... Marmaris`te kentleşme, kale çevresinde gelişmiş ve giderek yaygınlaşarak Beldibi ve Armutalan sırtlarından denize ve İçmeler`e kadar çok geniş bir alana dağılmış.

 Marmaris

Marmaris`e en yakın havaalanı yaklaşık 90 km uzaklıktaki Dalaman`da. Uçaktan indiğinizde havalimanındaki rent a car firmalarına başvurarak araç kiralayıp Marmaris`e ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bodrum-Milas havaalanı 140 , İzmir Adnan Menderes havaalanı 284, Antalya havaalanı ise 281 km uzaklıkta bulunuyor. Farklı lokasyonlarda tatil yapmak istiyorsanız diğer bölgelerden de Marmaris`e uğrayabilirsiniz...

 

 

 

 

Marmaris merkezde isteyebileceğiniz her türlü ortam mevcut. İsterseniz eğlence, isterseniz tarihi antik kalıntı, isterseniz deniz-güneş-kum ve sessizlik. Marmaris`te geleneksel ürünler ararsanız eğer, belirli günlerde kurulan pazarlarda Marmaris`in ünlü çam balı, yöresel el işi halı-kilim-dokuma ürünleri, her çeşit baharat ve şifalı otlar, hediyelikler, meyve-sebze satılıyor. Özellikle çam balını mutlaka denemelisiniz.

 

 

Biraz Marmaris`ten Çıkıp Gezip Göreyim Derseniz Seçenekleriz Bol...

 

 

İçmeler

Marmaris`e çok yakın. Araç kiraladığınız takdirde minibüs ya da taksi aramadan kolayca ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika sürüyor. Sakin bir yer İçmeler. Çok sayıda otel bulunmasına rağmen yapılan çevre düzenlemesiyle oldukça ferah duruyor. Beldeyi ortadan bir dere kesiyor. Derenin her iki tarafında ise hediyelik eşya satıcıları ve el işi sergileri bulunuyor. İçmeler`in denizi ve plajları ise oldukça temiz ve güzel. Denizin mavisinin tonlarıyla huzur bulacağınız kesin.

 Marmaris

Turunç

Turunç mutlaka görmeniz gereken bir yer. Karayolu ve ya tekneyle ulaşabiliyorsunuz. Karayolunu tercih ederseniz bol ağaçlı ve virajlı yollardan geçeceksiniz. Ancak çevrenin ve Marmaris`in güzelliğiyle de başbaşa kalacaksınız.

 

Mavi bayrağa sahip Turunç`da deniz ve güneşin dışında yapılacak birçok etkinlik var. Doğa yürüyüşü yapmak, jeep safari turlarına katılmak isteyenler, kendilerine elverişli güzergahlar bulabilirler. Deniz suyu; dalmak ve sualtı yaşamını izlemek için, oldukça berrak. Su sporları için, koyda hizmet veren işletmeler var. Gürültü kirliliğini önlemek amacıyla, yalnızca motorsuz su sporlarına izin veriliyor. İsterseniz eğitim de alabilirsiniz. Ayrıca uzun süreli ve günlük tekne turlarıyla diğer koyları gezebilirsiniz.

 

Boncuk Koyu

Çamlı Köyü`nden devam eden yol 9 km sonra Boncuk`a ulaşır. Boncuk çevrenin çok sevilen koylarından biri. Suyu berrak ve dinlendiricidir. Sahilde palmiye ağaçları arasında bir dinlenme tesisi bulunmaktadır. Sessizlik-sakinlik isteyen ve kayalık yerde yüzmeyi sevenler için çok elverişli bir koy. Tarih kalıntılarına merakınız varsa tesisin hemen yanında küçük bir antik kalıntı bulunuyor.

 

Boncuk koyu ile Karaburun arasındaki bölge, kumsal köpekbalıkları olarak tanımlanan ve boyları 2 metreye ulaşabilen köpekbalıklarının Akdeniz`de bilinen ve gözlem yapılabilen tek üreme sahası. İzlemek ve görüntülemek için özellikle Mayıs-Haziran aylarında koyda dalış turları yapılabilir.

 

Sedir Adası ( Kleopatra Adası )

Sedir Adası dünyada kolay kolay göremeyeceğiniz güzellikte ve denizinde mavinin her tonunu barındıran bir ada. Binlerce sene önce Kleopatra ve Antonius Sezar`ın bu adada büyük bir aşk yaşadığına inanılır. Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra`ya bu coşkusunun hediyesini vermek isteyen Mısır Kralı Antonius, yaklaşık 3000 sene kadar önce balayını geçirmek üzere Kleopatra`yı götüreceği adaya Mısır`dan 60 büyük gemiyle çapları 1 milimetreden daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumları getirtmiş.

Kumların özel olmasından dolayı alınan birkaç önlem var tabii ki. Adada doğal güzelliklerin yanı sıra Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik tiyatro, agora ve antik liman kalıntıları da bulunuyor. Adaya Çamlık iskelesinden düzenli tekne seferleriyle ulaşabiliyorsunuz.

 

Orhaniye (Kız Kumu)

Orhaniye`ye; geniş ve rahat bir yol olan, Hisarönü yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Bunun için, Marmaris`ten Datça yoluna girin ve Hisarönü-Bozburun ayırımından sola dönün.Orhaniye`de deniz çarşaf gibidir. Doğanın ortasında sessiz sakin yüzmek isterseniz buraya mutlaka gitmelisiniz.

 Orhaniye

Orhaniye`ye Kız Kumu denmesinin nedeni; karadan başlayıp koyu ikiye bölmüş olan sığlıktır. Bu kumların üzerinde yani denizin ortasında yürüyebilirsiniz. Anlatılan birkaç efsane olmasına karşın en bilineni, zamanın prensesinin düşmanlardan kaçmak için eteğine doldurduğu kumları denize dökmesiyle yolu oluşturduğu ancak gece yolunu kaybetmesi ve kumların bitmesiyle boğulduğudur.

Koyun ortasında bir ada ve adanın tepesinde de; kale kalıntıları var. Kalenin, bölgede kurulu ; Bybassos antik kentine ait olduğu sanılıyor. Kayık tutarak adaya, patika yolu izleyerek ise kale kalıntılarına kadar çıkabilirsiniz. Buradan; Hisarönü körfezine tekne turları düzenleniyor. Selimiye, Hisarönü ve İnbükü gibi koylara ve Dişlice adasına gidiliyor.

 

Çeşitli merkezlere uzaklıklar:

Muğla  : 56 km

Bodrum: 173 km

Dalaman: 88 km

Ula: 41 km

Datça: 75 km

Köyceğiz: 57 km

İçmeler: 10 km

Gökova: 32 km

Kumlubük: 24 km

Turunç : 21 km

Orhaniye: 30 km

Belimiye: 70 km

Bozburun: 75 km

Söğüt: 60 km

Karacasöğüt: 35 km

Çamlı: 25 km

 

 

Top