Rentgo

Kışın Araç Kiralamanın ve Araç Kullanımının Püf Noktaları


Kış mevsiminde güvenli sürüşe devam etmek ve araba sürmenin keyfini çıkarmak için sürücülere önemli görevler düşüyor. Sürücülerin, kışın araç kullanırken kontrol ve dikkat etmesi gereken konuları aşağıda sizler için anlattık. Kar keyfinizin çileye dönüşmemesi için işte alabileceğiniz önlemler.

 

 

Kışın Araç Kiralama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Araç kiralama yapılırken öncelikle kış lastikli araç kiralama yapılmasına özen gösterilmelidir. Kışın olumsuz hava koşulları hakim olacağı için güvenli yol tutuşu için kış lastikleri önem taşır. Kar yağdığı zaman ise güvenli sürüş için mutlaka kar zinciri kullanılmalıdır. Kışın araç kiralarken aracın kış lastikli olmasına, kiralanan araçta zincir, halat vb. acil durum aksesuarlarının olmasına özen gösterin.

 

Kışın Araç Kullanımının Püf Noktaları

Fren

Kötü hava koşullarında araç sürerken öncelikle hızdan ve ani frenden kaçınılmalıdır. Fren yapmanız gerekiyorsa birden değil yavaş yavaş aralıklarla frene basılmalıdır.

Vites

Gaza hafifçe basmalı ve vites araç düşük devirdeyken büyütülmelidir. Kışın araç kullanırken hızla kalkmak karın sertleşmesine ve aracın patinaj yapmasına neden olur. Yokuştan inerken de vites küçültme işlemimi inişe geçmeden yapın. Yokuştan inerken ani vites küçültmek ve fren yapmak aracın kaymasına zemin hazırlar.

Takip Mesafesi

Seyir halinde araç arası mesafe 1 araç değil 2 araç olacak şekilde bırakılmalıdır. Yokuştan inerken de vites küçültme işlemimi inişe geçmeden yapın.

Araç Isıtma

Kışın aracınızı ısıtmaya da özen göstermelisiniz. Bunun için aracınızı çalıştırdıktan sonra 3-4 dakika bekleyerek yola çıkmalı ve ilk 15 dakika düşük devirde aracınızı kullanmalısınız.

Silecekler ve Cam

Görüş açınızı engellememesi için camlarınızın temizliğine özen gösterin. Eğer camınız buz tutmuşsa sıcak suyu birden cama dökmeyin. Bu durum camın çatlamasına neden olur. Cam suyu deposunuza az miktarda deterjan ve ispirto ekleyerek donmayı engelleyebilir ve camların iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Buğulanan cam için aracınızın klimasını çalıştırabilirsiniz. 

Top