Rentgo

Kamu Araç Kiralama Sistemini Değiştiriyor!


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapılacak yeni düzenleme ile kamuda kullanılmak üzere kiralanan araçlarda tasarruf unsurlarının ön planda tutulacağını söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamudaki araç kiralama sistemini yeniden gözden geçirildiğini ve tasarruf odaklı araç kiralamaya devam edileceğini belirtti.
 
Kamu Araç Kiralama Sistemini Değiştiriyor!
 
 
Kamuda son 4 yıldaki araç kiralama maliyetlerindeki %100`lük artış gösterdiğine ilgi çeken Şimşek yapılacak düzenleme ile araçların kira bedellerine şoför ücretlerine üst sınır getirileceğine ve kiralamaların bundan sonra yakıt hariç yapılacağını söyledi. 2015 bütçesinde yeni düzenlemelerdeki kriterlere yer verileceğini ifade etti.
 
Bakan Şimşek, Anadolu Ajansı muhabirine yapmış olduğu açıklamada, merkezi yönetim kapsamındaki idarelerde 15.000 civarında kiralık araç olduğunu ifade ederek, yapılacak yeni düzenleme ile artık taşıt kiralamalarında tasarruf unsurlarının ön planda olacağını söyledi. Kamuda taşıt kiralamaya ilişkin 2005 yılında bir karar alındığını ve bu kararla kiralama modelinin başladığını hatırlatan Şimşek, bu karar ile kamu yararı gözetildiğini düşündüklerini fakat uygulamaya baktıklarında araba kiralama modelinin kamuya ciddi maliyetler getirdiğini söyledi. Bakan Şimşek, bu maliyetleri aşağıya çekmek içinde yeni kararlar aldıklarını söyledi.  
 
Kamu Araç Kiralama Sistemini Değiştiriyor!
 
 
Yapılacak yeni düzenle ile bütçe dengelerini daha fazla gözetmiş olacağız. Mevcut mevzuata göre, taşıt kiralamaları akaryakıt dahil ve hariç ile şoför ücreti dahil ve hariç olarak yapılabiliyordu fakat yapacağımız düzenleme ile kiralamalar artık yakıt hariç yapılacak.
 
Kamu Araç Kiralama Sistemini Değiştiriyor!
 
 
Yeni bir değişiklik kira bedellerine bir üst sınır getiriyoruz. Artık kiralama bedelleri kanunda belirtilecek olan aracın kasko değerinin belirli bir oranını aşamayacak. Şoförlü taşıt kiralamalarında da şoför maaşlarına üst limit gelecek. Şoför maaşları asgari ücretin belirli bir oranını aşamayacak.
 
Kamu Araç Kiralama Sistemini Değiştiriyor!
 
 

Kademe kademe satın alma modeline geçilecek!

Öte yandan, kiralama modelini yavaş yavaş terk etmeyi düşündüklerini ve kademe kademe satın alma modeline geçileceğini anlatan Şimşek, "Bunun ilk adımı ise kira bedellerine üst sınır getirmek oldu. Belirlenen üst sınır aşılıyorsa da satın alma yöntemi tercih edilecek" dedi. 
 
Kamu Araç Kiralama Sistemini Değiştiriyor!
 
 
"Devletin bu alandaki yükünü %50 civarında düşürmeyi planlıyoruz!"
Yeni mevzuat ile birlikte, devletin bu kapsamdaki yükünü %50 civarında düşürmeyi planladıklarını belirten Mehmet Şimşek, " 2010 yılında 111 milyon lira olan harcamanın, 2013 yılında 212 milyon liraya yükseldiğini söyledi. Rakamlarında gösterdiği üzere araç kiralama maliyetlerinde %100`lük artış olduğunu yapılacak bu düzenleme ile 100 milyon liranın kamunun cebinde kalacağını düşünüyoruz." diye belirtti.
 
 
Top