Rentgo

İTÜ MAKİNE FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN 1 LİTRE BENZİNLE 300 KM GİDEN ARAÇ


Otomotiv’ de çığır açan İTÜ öğrencileri, araba sektörünün filmini baştan yazıyor: Hızlı ve Tasarruflu

 

2011 yılında Shell Eco-marathon adlı yarışmaya katılmak için İTÜ örencilerinin kurduğu İTÜ Facilis Otomobil Takımı, büyük bir başarıya imza attı.

 

Shell Eco-marathon, araçlarda yakıt tüketimini en minimize haline getirerek geleceğin otomobillerini tasarlayan, dünya çapındaki tüm mühendislerin projelerinin yarıştırıldığı bir organizasyon. Bu yarışma için kurulmuş olan İTÜ Facilis Otomobil Takımı’nın ismindeki ‘Facilis’ kelimesi, Latincedeki ‘Kolaylaştırmak’ anlamından geliyor.

 

Amerika, Avrupa ve Asya’da yarışmaların düzenlendiği Eco-marathon yarışmasının Avrupa ayağında İTÜ Facilis Otomobil Takımı 6 yıldır bizi mükemmel bir şekilde temsil ediyor.  2016 yılının Ekim ayında İstanbul’ da düzenlene Shell Eco-marathon Türkiye yarışında 1 Litre benzin ile 300 km yol alarak benzin kategorisinde Türkiye birinciliği elde etmiş durumda.

İTÜ Facilis Otomobil Takımı Mayıs ayında Londra’ da düzenlenecek olan Avrupa yarışı için, 3 yıldır geliştirmekte oldukları otomobilleri Macaw ile çalışmalarını sürdürüyor.

2012 yılında 1 kWh enerji le 34 km, 2014 yılında aracın karoser malzemesinin atık kumaş ve atık plastikten üretilmesi başarıldı. Her sene daha çok gelişme kaydeden başarılı mühendislerimiz, araçlarına 2015 yılında, 1 litre benzinle 171,4 km, 2016 yılında 1 litre benzinle 181 km ve aynı sene 1 litre benzinle 300 km yol almasını sağlayarak devrim niteliğinde bir ilke imza atarak Türkiye birinciliğini elde etti.

Top