Rentgo

İşte Dünya`nın Suyla Çalışan İlk Otomobili!


Toyota`nın FCV konsepti olarak görücüye çıkardığı hidrojen yakıt hücreli otomobilinin ismi Japonca "gelecek" anlamına gelen "Mirai" oldu. 
 
Toyota yaptığı açıklamaya göre, Aralık ayının ortasında Japonya`da pazara sunulacak olan Mirai, 2015`in Eylül ayından itibaren başta İngiltere olmak üzere Almanya ve Danimarka`da satılmaya başlanacak.
 
 
İşte Dünya`nın Suyla Çalışan İlk Otomobili!
 
Toyata Japonya`da üretileceği Mirai modelini 2017 yılında itibaren Avrupa`da seçilen diğer ülkelerde de satışa sunacak. Toyota, Mirai ile otomobil sektöründe yeni bir dönemi başlatmayı amaçlıyor.
 
 
Gelecekte önemli enerji kaynaklarından biri olacak hidrojenle çalışacak olan Mirai, hidrojen yakıtını elektrik üretmek için kullanacak. Mirai modeli çevreci özelliklerinin yanında, konfor ve sürüş keyfini de sağlıyor. Mirai, Toyota Yakıt Hücresi Sistemi`yle yakıt teknolojisini, hibrit teknolojisiyle birleştirerek, içten yanmalı motorlara göre yüksek enerji verimliliği sağlanıyor.
 
 
İşte Dünya`nın Suyla Çalışan İlk Otomobili!
 
Sıfır karbondioksit salımı ile çevreyi hiç kirletmeyen Mirai`nin 3 dakikada hidrojenle doldurulacak olan yakıt deposu, otomobilin uzun mesafeler almasını sağlayacak.
 
İşte Dünya`nın Suyla Çalışan İlk Otomobili!
 
Mirai dış kasasında yeni jenerasyon otomobillerin izlerini taşıyor. Dikkati çeken dış tasarımı, düşük ağırlığın getirdiği konforlu sürüş keyfi ve elektrik motorun sessiz ama güçlü  performansı Mirai`nin önde gelen özellikleri arasında yer alıyor. Mirai`nin ön konsolunda yer alan sağ ve sol ızgaralar ise araç dışından oksijen tedariğini sağlayarak aracın yakıt hücre sistemini soğutuyor.
 
İşte Dünya`nın Suyla Çalışan İlk Otomobili!
 
Ağırlığı  1850 kg olacak olan Toyota Mirai, 4, 89 metre uzunluğa, 1,82 metre genişliğe, 1,54 metre yüksekliğe ve 2 bin 780 milimetre dingil mesafesine sahip. Mirai, 178 maksimum hıza çıkabilirken, 100 kilometrelik hıza ulaşmak için 9,6 saniye yeterli.
 
İşte Dünya`nın Suyla Çalışan İlk Otomobili!
 
Geleceğin araç yakıtı olarak gösterilen hidrojen, doğal kaynaklardan veya atık su gibi ürünlerden elde edilebiliyor ve sıkıştırıldığında aküye göre daha yoğunluklu bir enerji ortaya çıkıyor. Saklanması ve taşınması da daha kolay olan hidrojenin bu özellikleriyle geleceğin otomobillerinde enerji kullanımında önemli bir rol oynayacağı bekleniyor.
 
Top