Rentgo

İstanbul'un Yaşayan Tarihi Ayasofya


Doğu Roma İmparatorluğu olan Bizans İmparatorluğu’nun dünya tarihine kazandırdığı devasa anıt Ayasofya, 4.yüzyılın sonlarında Konstantinus tarafından yaptırılmıştır. 532 yılında yapımına başlanan Ayasofya, hristiyanlık aleminin en büyük kilisesi olarak kabul edilir. Mimarları Trallesli Anthemius ile Miletoslu İsidorus olan Ayasofya’nın inşaatı 5 yılda yapımı tamamlanarak 537 yılında büyük bir merasimle açılır.

Uzun yıllar boyunca kilise olarak kullanılan Ayasofya Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetih etmesiyle birlikte camiye çevrilmiştir. 1093 yıl kilise, 480 yıl cami olarak kullanılan İstanbul’un simgesi yapı 81 yıldır müze olarak kullanıma devam etmektedir. Her gün binlerce kişinin ziyaretine uğrayan devasa yapı, hristiyanlık ve müslümanlık dinleri için çok önemli bir ibadethanedir.

İstanbul'un Yaşayan Tarihi Ayasofya

Ayasofya ana kapısından girildikten sonra ziyaretçiyi görkemli ve muazzam bir mekan sizi karşılar. Havada asılı gibi duran devasa kubbenin tesiri hemen hissedilir. Duvarları ve tavanları mermer ve mozaiklerle kaplıdır. Yüksekliği ve çapı ile döneminde dünyanın en büyük kubbesi iken günümüzde de sayılı büyük kubbelerdendir. Kubbenin çapı 31,87 metre olup yüksekliği 55,60 metredir. Ayasofya’nın yüzölçümü 7.570 metrekaredir.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine kadar özel gün ve gecelerde en sık kullanılan yapılardan biri olmuştur. Bina, Osmanlı Devleti’nin hoşgörüsü sayesinde günümüze kadar korunmuştur. Müslümanlık dinene göre düzenlemeler yapılan Ayasofya’da birçok hristiyan motifleri içeren mozaiklerin üstüne boya çekilerek ortadan kaldırıldı. Ayasofya, İstanbul’un fethinin ikinci gününde camiye dönüştürüldü. İlk namazı Fatih Sultan Mehmet kıldırdı. Cami ilk olarak Cuma namazıyla ibadete açıldı.

İstanbul'un Yaşayan Tarihi Ayasofya

Camiye daha sonra belirli sürelerle dört minare eklendi. Mimar Sinan’ın yaptığı tadilat sayesinde minareler aynı zamanda ana kubbeyi destekleyerek devasa yapının ayakta durmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla minarelerden birinin yıkılması ya da zarar görmesi ana kubbenin çöküşünü tetikleyebilir. Bu yüzden sürekli kontrol altında bulunan Ayasofya İstanbul’u ziyaret eden turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında olmaya devam ediyor.

 

Top