Rentgo

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer


Tarihler boyunca birçok medeniyete, birçok ülkeye başkentlik yapmış, dünyanın tarih, kültür ve sanat açısından en zengin şehirlerinin başında gelen İstanbul, surları, camileri, sarayları, müzeleriyle adeta yaşayan bir tarihtir. Tarihi önemiyle dünyanın gözbebeği olan İstanbul Asya ve Avrupa kıtasını birleştiren bir şehir olmasıyla da dünyada tektir. Her köşesi tarih kokan İstanbul’da gezmeniz gereken yerleri sizler için sıraladık. 

1-) Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, uzun bir süre Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmıştır. Saray, Sarayburnu’ndan İstanbul’un neredeyse tümüne hakim bir konumdadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun en başaralı dönemlerini geçirdiği saray değerli geçmişinin sergilendiği çok büyük bir müze olarak ziyarete açıktır.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

2-) Ayasofya Kilisesi

İstanbul’un fethi sonrası Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından namaz kılarak camii olarak kullanılmaya başlayan kilise 1483 yıllık bir tarihe sahiptir. Görkemli iç süslemeleri ve mozaiklerinin yanı sıra dünya mimarlık tarihinin en eski yapıtlarından olan kilise hristiyan turistlerin dinen çok önem verdiği yapıların başında gelmektedir.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

3-) Sultanahmet Camii

6 adet minareye sahip Sultanahmet Camii, İstanbul’un en güzel ve önemli camiisidir. Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından yaptırılan camii Ayasofya Klisesi’nin tam karşısında yer almaktadır. Mimari yapısı ve ihtişamıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakan camii ibadete açık bir halde turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

4-) Yerebatan Sarnıcı

532 yılında Bizans İmparatoru İustinianos tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmıştır. İçindeki sütunların görselliğiyle insanları kendine hayran bırakan Yerebatan Sarnıcı ziyarete açık bir müze olarak hizmet vermektedir.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

5-) Dolmabahçe Sarayı

1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan saray modern yapısıyla ve muhteşem mimarisiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Atatürk’ün son günlerinin geçirdiği saray günümüzde müze olarak ziyarete açıktır.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

6-) Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan hisar günümüzde açık hava tiyatrosu ve konser alanı olarak kullanılmaktadır. Müze olarak ziyarete açık olan hisar ziyaretçi akınına uğruyor.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

7-) Anadolu Hisarı

Beykozda yer alan Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından Karadeniz’den Bizans’a gelen yardımları engellemek amacıyla yaptırılmıştır. Hisar sessiz, sakin ve doğal yapısıyla görülmeye değer. 

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

8-) Mısır Çarşısı

Turistlerin alışveriş yapmak için uğradıkları çarşı İstanbul’un en eski çarşılarından biridir. 17. yüzyılda Turhan Sultan tarafından yaptırılan çarşı, aktarlardan, hediyelikçilere, kuruyemişçilerden tatlıcılara kadar farklı birçok ürünü bulabileceğiniz bir çarşı olarak İstanbul’luları ağırlıyor. 

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

9-) Kız Kulesi

Üsküdar sahilinde yer alan küçük bir ada üzerine inşa edilmiş Kız Kulesi, İstanbul’a gelenlerin önünde resim çektirmeden gitmediği bir yer. Adı birçok efsaneyle anılan Kız Kulesi her yıl binlerce turistin ziyaretine uğruyor. Günümüzde restaurant olarak kullanılan mekan özellikle evlenme tekliflerinin yapıldığı gözde mekanlardan.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

10-) Galata Kulesi

6. yüzyılda inşa edilen kule İstanbul’un simgesi haline geldi. Yüzyıllar boyunca farklı amaçlar için kullanılan kule geçmişte fener kulesi, yangın gözetleme kulesi ve rasathane olarak kullanılmıştır. Dönemimizde seyir terası olarak işev gören Galata Kulesi muhteşem İstanbul manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

İstanbul'da Görülmesi Gereken 10 Yer

 

Top