Rentgo

İstanbul`da 3.Havalimanı İnşaatı Hızla Yükseliyor!


İstanbul`un Avrupa yakasında inşaatı devam eden 3.havalimanı yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye`nin en büyük havalimanı olma adına yapımına devam edilmekte. 6 adet piste sahip olacak havalimanı, cumhuriyet tarihindeki en yüksek ihale tutarı olan 22.152.000.000 TL tutarı ile de dünyada yankı uyandırmıştır.

İstanbul`da 3.Havalimanı İnşaatı Hızla Yükseliyor!

2018 yılında bütün etaplarının tamamlanmasıyla birlikte Amerika Atlanta Havalimanı` nı geçerek dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenmektedir.

 

2017 yılında uçuşlara başlanması beklenen havalimanının yapımı 42 ay sürecek. Pist uzunluğunun 3500 metre olacak havalimanında, 500 uçak kapasiteli apron ve 62km2`lik alanıyla da dünyanın ilk 5 havalimanı arasına girmesi beklenmektedir.

 

3.Havalimanı ulaşımı, yapımı halen devam eden Kuzey Marmara Otoyolu ile Asya kıtasına bağlantı noktası olan İstanbul` un 3.köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden gerçekleşecek. Yüksek hızlı trenin 3.köprüden geçerek İstanbul`a yeni yapılacak olan havalimanında son bulacak.

 

İstanbul`da 3.Havalimanı İnşaatı Hızla Yükseliyor!

 

Toplu taşıma sistemleriyle de ulaşımın kolaylıkla sağlanabileceği havalimanına Taksim`den 30 dakikada, Mecidiyeköy`den ise 25 dakikada metro ile ulaşım sağlanabilecek. Havataş ve İETT otobüsleri de havalimanına ulaşmak için bir başka tercih sebebi olacak.

 

İstanbul`da 3.Havalimanı İnşaatı Hızla Yükseliyor!

İstanbul`un en büyük havalimanı olan Atatürk Havalimanı`nda koltuğu devralacak yeni havalimanı, konumu bakımından Avrupa`nın transfer noktası olacak olması da önemini artırmaktadır. Boğaz İstanbul, hızlı tren, 3.köprü ve Karadeniz`e yapılan limanın birleşim noktasında yapılacak olması da gelecek açısından ülkemize çok büyük katkılar sağlanacağı bekleniyor. 

Top