Rentgo

Google Şoförsüz Araç Konseptini Açıkladı!


Google`ın uzun süredir üzerinde çalışarak görücüye çıkardığı teknoloji ve otomobil dünyasında merak uyandıran sürücüsüz otomobili ilk kez gün yüzüne çıkardı. Sergey Brin Code Conference` da direksiyonu, freni bulunmayan ve kendi kendine istenilen yere gidebilen ilk Google sürücüsüz otomobil prototiplerini tanıtıma çıkardı.
 
Google Şoförsüz Araç Konseptini Açıkladı!
 
Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz sürücüsüz araba fikri insanoğlu için fantastik olarak düşünülse de bunun gerçekleşebilmesi için uzun süredir arge çalışmaları yapan Google, sürücüsüz otomobilinin yola çıkış iznini almasından sonra bu çalışmalarını hız katmıştı.
 
Yaklaşık iki senedir araç yaratmak için uğraşan Google, sonunda geleceğin arabası dediği aracı görücüye çıkardı. Dış görünümü ve tasarımı ile bir golf arabasını andıran Google`ın sürücüsüz otomobili hiçbir şekilde insan kontrolüne ihtiyaç duymuyor. Arabada direksiyon, vites ve fren yer almazken bunların yerini yazılım ve sensörler alıyor.
 
Google, üretecekleri otomobillerin oldukça basit kullanıma sahip olacağını söylerken kullanıcıların istedikleri yere gitmesi için tek yapmaları gerekenin bir butona basmak olduğunu söyledi. Siz otomobilin koltuğunda yolculuğun keyfini çıkarırken, araç sizi istediğiniz noktaya siz bir şey yapmadan götürecek. Google`a bu araçları hakkında şimdiye kadar getirilen en büyük eleştiri otomobillerin güvenliliği hakkındaydı.
 
 
Google Şoförsüz Araç Konseptini Açıkladı!
 
 
 
Sergey Brin tanıtımı yapılan araca ait bu eleştirilere de yanıt vererek araçların özellikle güvenliğe odaklı bir şekilde üretileceğini açıkladı. Araçlar kör noktaları tespit edebilecek özelliğe sahip sensörler ile donanımlı bir şekilde üretilirken bu sensörler sayesinde iki futbol sahası uzaklığındaki nesneleri dahi tespit edebileceğini söyledi. Ayrıca Google bu araçların hız sınırını şimdilik maksimum 25 mph olacağını söyledi.
 
Google Şoförsüz Araç Konseptini Açıkladı!
 
Google bizi çok konforlu ve lüks bir araç beklememiz konusunda uyarıyor. Aracın içinde kemerli iki adet koltuk ve eşyaları bırakmak için kullanabileceğiniz bir alan bulunuyor. Buna ek olarak aracın içinde başlama ve durma komutlarına sahip iki butona yer verilirken rotaları gösteren bir ekran da yer alıyor.
Google, ilk aşamada sürücüsüz araçtan 100 adet üretmeyi planlıyor. Bu yaz döneminde ise Google`ın test araçlarını yola çıkararak denemelere başlayacak. Bundan sonraki aşamada ise Google, önümüzdeki birkaç yıl içinde California`da küçük bir pilot program başlatmayı planlıyor.
 
Top