Rentgo

Gaziemir Hakkında


İzmir`in güneyinde yer alan Gaziemir, şehrin en yüksek noktasındaki ilçedir. 115 metre rakımı olan Gaziemir, İzmir`in en hızlı büyüyen ilçelerinin başında gelir. İzmir`in en kalabalık ilçelerinden olan Gaziemir`in nüfusu 140.000`i aşmıştır. Menderes, Buca,  Karabağlar ilçeleri ile komşu olan Gaziemir, şehrin en çok göç alan bölgesidir.

Gaziemir Hakkında

 

Aydınoğlu Gazi Umur Bey`den ismini alan Gaziemir,  Aydınoğulları Beyliği`nin önemli isimlerinden olan Gazi Umur Bey burada hayatını geçirmiş ve şehrin adı halk arasında günden güne değişikliğe uğrayarak Gaziemir olarak değişmiştir. 

 

Planlı olarak gelişmesini sürdüren, alt yapı yatırımlarının hızla arttığı, her geçen gün büyümeye devam eden Gaziemir bu nedenlerden dolayı yoğun şekilde göç almakta ve nüfusu hızla artmaktadır. Nüfusun her geçen gün artması şehrinde gelişimine ve büyümesine katkı sağlamaktadır.

 

Gaziemir Hakkında

 

İzmir`in en yeşil ilçelerinden olan Gaziemir`in sahip olduğu toprakların yarısından fazlasını ormanlar oluşturur. Çam ormanlarının yoğunlukta olduğu Gaziemir`de pek çok mesire ve piknik alanı bulunmaktadır. Hafta sonları şehrin farklı yerlerinden pek çok kişi mesire alanları için ziyaret etmektedir.

 

İlçenin merkezinde dükkanların,mağazaların, kafe ve restoranların, çay bahçelerinin yer aldığı büyük bir meydan vardır. Çarşı Meydanı olarak da bilinen meydana Abdullah Arda Meydanı adı verilmiştir.

 

Gaziemir Hakkında

 

Gaziemir, İzmir`in sanayi ve ticaret faaliyetlerinin en yoğun olduğu ilçelerindendir.  İlçede yer alan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ilçenin gelişmesinde ve büyümesinde çok büyük katkı sağlamıştır.

Top