Rentgo

Eşsiz Manzarası ve Boğaz Havasıyla: KIZ KULESİ


İstanbul`un Üsküdar ilçesinde bulunan, İstanbul` un simgesi haline gelen Kız Kulesi, Bizans döneminden Üsküdar`a kalan tek eserdir. MÖ 340 yılında yapıldığı tahmin edilen, dolgu yapılarak inşaat edildiği görüşünün aksine Marmara Deniz`indeki küçük bir ada üzerine inşa edilmiştir. Yapıldığı ilk dönemlerde mezar olarak kullanılan yapı, sonrada eklenen binalar ile birlikte Bizans döneminde Damalis ve Leondros adıyla gümrük istasyonu olarak da kullanılmıştır. Asıl görevi olan yol gösterme ile de deniz feneri görevini uzun yıllar boyunca sürdürmüştür.

 

 

Eşsiz Manzarası ve Boğaz Havasıyla: KIZ KULESİ

 

Bizans döneminde bir süreliğine bugünkü Topkapı Sarayı`nın olduğu yerden Kız Kulesi`ne zincir çekilerek boğazdan geçecek olan gemilerden vergi alınması için de kullanılmıştır. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek restorana dönüştürülmüş, evlilik tekliflerinin ve özel günlerin kutlandığı bir mekan haline dönüşmüştür. Kız Kulesi`ne ulaşmak için Üsküdar Salacak ve Ortaköy`den ulaşım sağlamaktadır.

 

Eşsiz Manzarası ve Boğaz Havasıyla: KIZ KULESİ

 

Üsküdar, hafta sonu kahvaltılarını Kız Kulesi manzarasında yapmak isteyenler ve aynı zamanda eşsiz boğaz manzarasının keyfini yaşamak isteyenler ile dolup taşmaktadır.

 

İstanbul`a gelen birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kız Kulesi Sabiha Gökçen Havalimanı`na 37 km, Atatürk Havalimanı`na ise 39 km uzaklıktadır. Kız Kulesi`ne havalimanından kiralayacağınız aracınızla 25 dakika gibi bir sürede ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, İETT ve HAVATAŞ ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Eşsiz Manzarası ve Boğaz Havasıyla: KIZ KULESİ

 

Top