Rentgo

Ehliyette Yeni Dönem Başlıyor


Ehliyet alma süreci ve ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren değişiyor. 180 ülke ile uyumlu hale getirilecek olan bütün ehliyetlerin 5 yıl içerisinde değişimi tamamlanmış hale gelecek. Değişimli zorunlu kılınacağını belirtilen yetkililer değişim için gerekli belgeleri de açıkladı.

Ehliyette Yeni Dönem Başlıyor

Yeni tip ehliyetler basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip ehliyetler, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl süre ile geçerli olacak. Bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek uygunluğuna göre ehliyeti tekrar yenilenecek. İlk defa sürücü belgesi alan sürücüler 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

 

Yeni sürücü belgeleri için istenecek evraklar:

1- Tek hekimden alınacak olan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu

2- 1 adet biyometrik fotoğraf

3- Parmak izi

4- Sürücü belgesi kağıt bedeli olan 15 TL tutarın yatırıldığı bankaya ait dekont.

 

OTOMATİK VİTES EHLİYETİ GELİYOR

Yeni sürücü adayları otomatik vitesli arabalarda eğitim alıp sınava girebilecekler. Fakat bu sürücüler trafikte sadece otomatik vitesli otomobil kullanabilecekler. Manuel vites araç kullabilmek için ek bir eğitim alıp, sürücü belgelerini değiştirmeleri gerekecek.

 

TRAFİK ADABI DERSİ GELİYOR

Sürücü kurslarındaki eğitime ”Trafik adabı dersi” eklenecek. Kurslarda 16 saat trafik, 16 saat çevre, 8 saat ilk yardım, 6 saat araç tekniği ve 4 saat de trafik adabı dersi olmak üzere toplamda 50 saat ders verilecek. Adaylar trafiğe çıkmadan önce direksiyon eğitimi dersleri simülasyon cihazlarıyla yapılacak.

 

Top