Rentgo

DİZEL ARAÇLARIN SONU GELİYOR


En çok tercih edilen dizel araçların, sağlık açısından zararlı olması sebebiyle yasaklanıyor.

 

Norveç’ in başkenti Oslo’ da artık dizel araç kullanımı yasak. Yasak ne zamana kadar süreceği henüz belli olmazken şehirdeki toplu taşıma araçları,taksiler ve bazı nakliye araçları bu yasaktan muaf tutuluyor. Bu yasağa uymayan sürücüler ise 500 Norveç Kronu yani yaklaşık 220 Türk Lirası kadar ceza ödeyecek.

 

Yasak 18.01.2017 tarihinde yürürlülüğe girdi. Yasağın gelmesiyle beraber belediye çalışanları denetimlere başladı. Ancak bu tarihte hiçbir ceza kesimi olmamasıyla beraber, sadece konu hakkında sürücülere bilgi verildi. 19.01.17 tarihinden itibaren yasağa uymayan sürücüler para cezasına çarptırılacak.

 

 

O ŞEHİRLERE DE DİZEL YASAĞI GELİYOR

 

 

Hava kalitesinin yükseltilmesi, alternatif ulaşım araçları ile alternatif yakıtlardaki gelişmelerin hızlandırılması amacıyla yapılan yasağa 4 şehir daha eklenecek.

 

Dünyanın seçkin şehirlerinden olan Paris, Meksiko, Madrid ve Atina belediye başkanlarının açıklamalarına göre, en geç 2025 yılına kadar tüm dizel araçların ve ağır vasıtaların kullanımı şehirlerinde yasaklanacak.

 

Bu yasaktan sonra toplu taşıma araçlarının kullanımına da rağbet olacak. Bununla ilgili Meksiko Belediye Başkanı Miguel Ángel Mancera ise şöyle bir açıklamada bulundu:

“Otobüs ve metro gibi alternatif taşıma araçlarına ve bisiklet kullanımı için altyapıya yatırım yaparak yollarımızdaki ve ciğerlerimizdeki aşırı yükü azaltacağız.”

 

Top