Rentgo

Bursa`da Neler Yapmalı?


Bursa, ülkemizin en güzel illerinden biri... Doyasıya gezmek ve tam anlamıyla Bursa`nın tadını çıkarabilmek için tavsiyelerimize kulak verin. Huzurlu bir haftasonu kaçamağı yapmak istiyorsanız Bursa`yı tercih edebilirsiniz. Bursa İstanbul arası yaklaşık 250 kilometre. Vakit kaybetmemek için feribotla Bursa`ya geçip, orada araç kiralayarak gezmek en mantıklı olanı. Kiralık fiat linea veya kiralık ford focus tercihlerinizden bazıları olabilir. 

 

Bursa

 

Feribot seferleri haftanın her günü Yenikapı, Kabataş ve Kadıköy`den yapılıyor. Bu seferler yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürüyor. Günübirlik gidebilir, ya da bir iki gece konaklayarak Bursa`nın keyfine varabilirsiniz.

Bursa`ya gittiğinizde ilk olarak Ulu Camii`den başlayabilirsiniz. Daha sonra Tophane`ye gidip Bursa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bursa Saat Kulesi, Tophane Parkı içinde sizi selamlayacak. İlk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmış ancak 1900`lü yıllara kadar, bilinmeyen bir tarihte yıkılmış olan Bursa Saat Kulesi`nin yapımına 2 Ağustos 1904`te yeniden başlanmış. 31 Ağustos 1905`te tamamlanarak II. Abdülhamit`in tahta çıkışı şerefine, 31 Ağustos 1906 günü Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle hizmete sokulmuş.

 

Bursa

 

Altı katlı kule, 65 metre uzunluğa ve 4,65 metre enine sahip. Tepesinde dört bir yana bakacak şekilde 4 adet saat bulunacak şekilde planlanan kule, bir elektronik saate sahip ve Bursa Belediyesi tarafından yangın gözetleme amacıyla kullanılıyor. Bursa`da birçok cami ve türbe ziyareti yapabilirsiniz. Bunların dışında Muradiye de görmeniz gereken yerlerden biri. Şehrin biraz dışına gitmek isterseniz Ulubat (Apolyont) Gölü`ne gidebilirsiniz. Gölün bitişiğindeki Gölyazı Köyü ise görmeniz gereken doğa köyü. Ayrıca burada her sene sanat festivali düzenleniyor.

 

Bursa

 

Mudanya Dağları`nın kuzey yamaçlarına kurulmuş olan Zeytinbağı kasabasını da görmelisiniz. Diğer adı Tirilye olan bu yer iki tarafı zeytinliklerle çevrili vadide kurulu. Kışın kayak yapmak isterseniz tabi ki Uludağ`a gitmelisiniz. Fakat yazın karlar eriyince Uludağ`ın asıl güzelliği ortaya çıkıyor. Bursa`da Cumalıkızık köyünü de ziyaret edebilirsiniz. Köy evlerinin arasında dolaşıp gözleme yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bursa

Top