Türkiye'nin yerli ve milli markasından bir ilk daha! Çok Yakında!
Rentgo

Bursa`da Neler Yapmalı?


Bursa, ülkemizin en güzel illerinden biri... Doyasıya gezmek ve tam anlamıyla Bursa`nın tadını çıkarabilmek için tavsiyelerimize kulak verin. Huzurlu bir haftasonu kaçamağı yapmak istiyorsanız Bursa`yı tercih edebilirsiniz. Bursa İstanbul arası yaklaşık 250 kilometre. Vakit kaybetmemek için feribotla Bursa`ya geçip, orada araç kiralayarak gezmek en mantıklı olanı. Kiralık fiat linea veya kiralık ford focus tercihlerinizden bazıları olabilir. 

 

Bursa`da Neler Yapmalı?

 

Feribot seferleri haftanın her günü Yenikapı, Kabataş ve Kadıköy`den yapılıyor. Bu seferler yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürüyor. Günübirlik gidebilir, ya da bir iki gece konaklayarak Bursa`nın keyfine varabilirsiniz.

Bursa`ya gittiğinizde ilk olarak Ulu Camii`den başlayabilirsiniz. Daha sonra Tophane`ye gidip Bursa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bursa Saat Kulesi, Tophane Parkı içinde sizi selamlayacak. İlk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmış ancak 1900`lü yıllara kadar, bilinmeyen bir tarihte yıkılmış olan Bursa Saat Kulesi`nin yapımına 2 Ağustos 1904`te yeniden başlanmış. 31 Ağustos 1905`te tamamlanarak II. Abdülhamit`in tahta çıkışı şerefine, 31 Ağustos 1906 günü Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle hizmete sokulmuş.

 

Bursa`da Neler Yapmalı?

 

Altı katlı kule, 65 metre uzunluğa ve 4,65 metre enine sahip. Tepesinde dört bir yana bakacak şekilde 4 adet saat bulunacak şekilde planlanan kule, bir elektronik saate sahip ve Bursa Belediyesi tarafından yangın gözetleme amacıyla kullanılıyor. Bursa`da birçok cami ve türbe ziyareti yapabilirsiniz. Bunların dışında Muradiye de görmeniz gereken yerlerden biri. Şehrin biraz dışına gitmek isterseniz Ulubat (Apolyont) Gölü`ne gidebilirsiniz. Gölün bitişiğindeki Gölyazı Köyü ise görmeniz gereken doğa köyü. Ayrıca burada her sene sanat festivali düzenleniyor.

 

Bursa`da Neler Yapmalı?

 

Mudanya Dağları`nın kuzey yamaçlarına kurulmuş olan Zeytinbağı kasabasını da görmelisiniz. Diğer adı Tirilye olan bu yer iki tarafı zeytinliklerle çevrili vadide kurulu. Kışın kayak yapmak isterseniz tabi ki Uludağ`a gitmelisiniz. Fakat yazın karlar eriyince Uludağ`ın asıl güzelliği ortaya çıkıyor. Bursa`da Cumalıkızık köyünü de ziyaret edebilirsiniz. Köy evlerinin arasında dolaşıp gözleme yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bursa`da Neler Yapmalı?

Top