Rentgo

Bir Depoyla Edirne`den Ardahan`a


Peugeot markası, Türkiye`de son derece iddialı bir yakıt tüketim testi gerçekleştirdi.
Markanın iddaalı yeni yüzü Peugeot 308 1.2 130 HP PureTech benzinli motor ile gerçekleştirilen test ile Edirne`den Ardahan`a en düşük yakıt tüketimi hedeflendi. Yeni Peugeot 308 ile 100 kilometrede ortalama 3,2 litrelik yakıt tüketimi  ile Edirne`den Ardahan`a 1.718 kilometre yol alındı.
 
 
2014 Yılın Otomobili seçilen Peugeot 308, 130 beygir gücündeki yeni turbo benzinli PureTech motoru ile ürün çeşitliliğini artırdı. 6 ileri manuel ve 6 kademeli EAT6 otomatik vites seçenekleri ile sunulan motor seçenekleri ile Peugeot 308, yakıt tüketimi ve emisyon salımı açısından sınıfının liderliğini elinde bulunduruyor. Bu yüksek performans Peugeot`nun standartlarına uygun bir sürüş keyfi sağlayarak gerçekleştiriliyor.
 
1 depo benzin ile 1.718 kilometre Peugeot üç silindirli turbo benzinli 1.2l 130 HP PureTech motorunun 6 ileri kademeli manuel şanzımanla Türkiye`nin bir ucundan diğer ucunu anlatmak için kullanılan Edirne`den Ardahan`a sözünü gerçeğe dönüştürdü. Yakıt tüketim testini yapmak için Volkan Işık Akademi ile bir araya gelindi. Test sürüşüne onay veren (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) yetkilileri de bu teste tanık oldu.
 
Bir Depoyla Edirne`den Ardahan`a
 
Edirne`den başlanılan tüketim testinde Ardahan`a kadar süren yolculukta toplam 1.718 kilometre geride bırakıldı. Şehir merkezi ve ilçelerde yaklaşık olarak 60`ın üzerinde trafik ışığında duruldu. Yol boyunca toplamda 4 kez 2000 metre rakımın üzerine tırmandı. Bu rota boyunca 308 1.2 130bg ile farlar ve silecekler ile havalandırma sistemi de aktif kullanıldı. Edirne`den başlanan test, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Karabük, Çankırı, Kastamonu, Çorum, Amasya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan`ın geçilmesinin ardından Çıldır Gölü`nün 45 km ilerisinde biten yakıt ile sona erdi.
 
Bir Depoyla Edirne`den Ardahan`a
 
Türkiye`nin en batısı ile en doğusu: Edirne-Ardahan
 
Bu test ile toplam 1.718 km yol geride bırakıldı. Bu test ile Peugeot 308 yeni 3 silindirli benzinli PureTech motoru ile ne kadar ekonomik bir araç olduğu ispatlandı. Cam tavanlı versiyonu en ağır modeli olduğu halde 53 litre kapasiteli yakıt deposu olan Peugeot 308 bu sonuçla bir depo benzinle 1.718 km yol alabileceğini göstermiş oldu. Yeni Peugeot 308, bu test sürüşü ile güvenli ve konforlu olmasının yanı sıra yakıt tasarrufu ile de rakiplerine parmak ısırtmış oldu.
 
Top