Rentgo

Atatürk Havalimanı Hakkında


1953 yılında hava trafiğine başlayan, İstanbul`un Avrupa yakasındaki uluslararası havalimanı olan Yeşilköy Havaalanı`nın adı, 1985 yılında Atatürk Uluslararası Havalimanı olarak değiştirildi. 2013 yılı verilerine göre dünyanın en yoğun 18. havalimanı olan Atatürk Havalimanı, Türkiye`nin en yoğun 1.havalimanı konumundadır. Günlük 1200 uçağın kullandığı Atatürk havalimanı, Avrupa`nın en önemli transit yolcu havalimanlarından biridir.

 

Atatürk Havalimanı Hakkında

 

Atatürk Havalimanın iç hatlar terminalinde 12 köprü, 98 check-in kontuar, yerli ve uluslar arası kahve ve fast-food yemek alanları, bankamatikler ve 2 adet mescit bulunmaktadır. 

 

Atatürk Havalimanı, ICAO örgütünün yapmış olduğu sınıflandırmaya göre CAT III niteliğine sahip olmakla birlikte, hava durumunun kötü olduğu şartlarda dahi uçakların iniş-kalkış yapabilmesi özelliği, Avrupa`da önde gelen havalimanları içinde olmasında büyük bir etkendir. 

Atatürk Havalimanı Hakkında

 

Atatürk Havalimanın dış hatlar terminalinde ise 26 köprü,222 check-in kontuar ve 11 adet bagaj bantı, döviz büroları, eczane, market ve yiyecek içecek alanları ve sigara içmek için kullanılan teras bulunmaktadır.

Havalimanını gelen yolcuların araçları park edebileceği 8226 araç kapasiteli otopark, araç kiralama acenteleri, yolcuların konaklayabilecekleri otel ve dinlenme alanları yer almaktadır.

 

Atatürk Havalimanı Hakkında

 

2013 yılında Atatürk Havalimanı`nı kullanan havayolu firma sayısı 128 olarak gerçekleşti. Bu rakamın 2014 yılında 130`un üzerinde olması beklenmektedir. Atatürk Havalimanı İstanbul`un merkez aktarma istasyonları olarak kabul edilen Taksim`e 23 km, Mecidiyeköy`e 20 km uzaklıktadır. Yolcular HAVATAŞ, İETT ve metro hattını kullanarak ulaşım sağlayabilmektedir.

Top