Rentgo

Araç Güvenliği Araştırması - Bosch Türkiye


Yapılan araştırma, sürücülerin araç güvenlik sistemleri hakkında fikir sahibi olsalar da araç güvenliği ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gösterdi. Bosch Türkiye tarafından gerçekleştirilen ve araç kullanım alışkanlıklarının gözler önüne serildiği araştırmada sürücüler araç kullanım tarzlarını, %61`lik oranla ekonomik, 65`lik oranla sakin, 51`lik oranla yavaş ve 70`lik oranla temkinli olarak ifade etti.
Araç Güvenliği Araştırması - Bosch Türkiye
 

Araştırmaya göre stresin en büyük sebebi Trafik!

Bosch Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırmaya katılan sürücüler stres sebebi olarak trafik yoğunluğunu (%52), dur kalk trafikte ilerlemeyi (%50), ani fren yapmayı (%46), kaçış manevrası yapmayı (%45), park yeri aramayı (%45), yoğun trafikte park yerinden çıkmaya çalışmayı (%42), dar alanlarda park etmeyi (%36), bilmediği yollarda araç kullanmayı (%33), önündeki aracı sollamayı (%27) oranla stres sebebi olarak görüyor. 
 
Araştırmaya göre yolda sürücülerin karşılaştıkları problemlerin başında önüne çıkan bir engelden dolayı ani fren yapmış olmaları geliyor. Yola konsantre olanlar, mevsimine göre lastik değiştirenler, yüksek hızla ani manevra yapmayanlar, takip mesafesine uyanlar, aracın periyodik bakımlarını ihmal etmeyenler ise araştırmada %50`nin altında yer alıyor.
 
Araç Güvenliği Araştırması - Bosch Türkiye
 
En Sık Rastlanan Kural İhlalleri: Emniyet kemeri kullanmamak (%74), Seyir halinde cep telefonuyla konuşmak (%61),  ve Alkollü araç kullanmak (%56), Aşarı süratli araba sürmek(%49).
 
Sürücü Destek Sistemleri`nin başında, şerit değiştirirken, ana yollara çıkarken, aynalardan aracın arkasının, etrafının tam görülemediği durumlarda kör noktaları sürücünün yerine gören "Şerit Değiştirme Destek Sistemi" geliyor. Bosch tarafından geliştirilen "Şerit Koruma Destek Sistemi" uzun yollarda sürücünün farkında olmadan bulunduğu şeritten diğer şerite geçiş yaptığı anda ikaz vererek, aracı şerit içerisinde tutuyor ve şeritten çıkmaya başladığında tersine manevra yapıyor.
 
 
"Önleyici Acil Fren Sistemi" ise, acil fren gerektiren ve sürücünün ani farkedemediği durumları algılayıp ikaz veriyor, gereken durumlarda da otomatik olarak fren yaparak araç ve sürücü güvenliğini sağlıyor. Diğer güvenlik sistemleri olarak park etme manevralarında yardımcı olan park sensörü ve geri dönüş kamerası sürücülerin daha kolay park etmesine yardımcı oluyor.
 
Top