Rentgo

3. Köprüde Sona Doğru Geliniyor


 

 

İstanbul’da yapımı devam eden 3. Boğaz Köprüsü Asya ve Avrupa kıtasını üçüncü kez birbirine bağlayacak. Yapımına hızla devam edilen 3.Köprü’nün inşasına 2013 yılında başlanmıştı. 3 milyar dolar maliyete sahip köprüye adına Yavuz Sultan Selim Köprüsü adı verilmesi planlanıyor. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin bağlantı kolu olan köprünün yapımı biten kulelerine, kablo döşenmeye başlandı. Işıklandırılması yapılan köprüde tabliye döşemesine devam ediliyor. 8 şerit karayolu, 2 şerit tren yoluna sahip olacak köprü, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı yapımı devam eden 3. Havalimanı’na köprü üzerinde yer alan tren yoluyla birbirine bağlamış olacak. İstanbul Boğazı’nın en kuzeyine yapılan köprünün İstanbul trafiğini de rahatlaması bekleniyor. Özellikle Orta Doğu ve Orta Asya’dan karayolu ile yük taşıyan araçların 3.Köprü’yü kullanacak olması 2.Köprü’deki yoğunluğu azaltması bekleniyor.

3. Köprüde Sona Doğru Geliniyor

 

59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş köprüsü olan 3.köprü, üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. 322 metre uzunluğundaki kuleye sahip köprü dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ünvanını da ele geçirecek.

3. Köprüde Sona Doğru Geliniyor

Yap-Devret-İşlet modeli ile inşa edilen 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu 4,5 milyar dolar yatırım bedeline sahip. Projenin işletmesi 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş-Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu sürenin dolmasıyla köprü ve bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu işletmesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilecek.

3. Köprüde Sona Doğru Geliniyor

Top