Rentgo

2 El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!


- Otomobilin motorundan şanzımanına, kaportadan döşemesine kadar dikkatle inceleyin. Mümkünse araba satın alacağanız yere bir otomobil tamircisi ile gidin.
 
- Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Çalıntı otomobil almış iseniz ödediğiniz paradan olacağınız gibi, otomobili çalmadığınızı ispatlamak için de uğraşmanız gerekecek.
 
2 El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
 
- Otomobil ile mutlaka test sürüşüne çıkın. Tanıdığınız bir tamirci veya kaportacıyı yanınızda götürüp otomobili kontrol ettirin.
 
- Yeni vergi numarası uygulaması sayesinde artık ruhsatı üzerinize almamak gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun için mutlaka Ruhsat sahibi veya ruhsat sahibinin noter tasdikli vekaletnamesine sahip kişi ile anlaşmaya çalışın.
 
- Otomobil sahibi ile anlaştığınızda, otoyu ücretini ortaklaşa ödeyeceğiniz bir otoparka teslim edin. Trafik Şube Müdürlüğünden otomobilin hilesiz olup olmadığını öğrendikten sonra, otomobilin sahibi ile birlikte otomobili çözün.
 
- Son zamanlarda en çok yaşanan; rent a car firmalarından kiralanan otomobiller araba pazarında satılmaktadır. Bu otomobilleri alan kişiler ise mağdur durumlarda kalabilmektedir. Bu nedenle otomobilin geçmişini araştırmadan asla satıcıya para ödemeyin.
 
2 El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
 
 

PÜF NOKTALAR

- Otomobili satın almaya gündüz gidin!
- Yağmursuz bir hava tercihi aracı dışardan incelemek için işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
- Satıcıya otomobil hakkında soru sormaktan kaçınmayın. Aklınıza takılan bütün konularda soru sorun.
- Aracın kontrolü için yeterli zaman ayırın. Aceleci davranarak sorunlu araba satın almayın.
- Deneme sürüşünü mümkünse 20- 50 kilometre hızla bir duvara yakın şekilde yapın. Duvardan yankılanan ses alışılmamış gürültüleri duymanıza yardımcı olacaktır. Eğer bir aracınız varsa bu kontrolü daha önceden kendi arabanızla test edip kulağınızı eğitebilirsiniz.
- Satıcıyla randevunuza 15 dakika önce gidin, otomobil için yapılan hazırlığı görmüş olursunuz. Mümkünse araba konusunda bilgili bir arkadaşınızı yanınıza alın, size fikirleriyle yardımcı olacaktır.
 
Top