Rentgo

Tatile Çıkamayan İstanbullulara Küçük Bir Kaçamak Önerisi


Temmuz ayının ortalarına geldiğimiz şu günlere henüz tatile çıkamayanlar için küçük hafta sonu kaçamağı önerilerimiz var. Örneğin hala Ağva`yı görmediyseniz bu fırsatı kaçırmayın deriz. İstanbu`a 97 km mesefedeki Ağva`ya otobandan ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Ağva`ya yakın sabiha gökçen havalimanı rent a car firmaları imdadınıza yetişecektir.Kiraladığınız aracınızla İstanbul`dan çıkarken Ümraniye-Şile yönünü takip etmeniz gerekiyor. Şile`yi geçtikten sonra Ağva`ya giden sahil yolundan, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izlemeniz gerekiyor. 1,5 saat gibi bir süreçte Ağva`ya ulaşabilirsiniz. Ağva, geçmişte Hititler, Romalılar, Osmanlılar, Frigler gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş.

Ağva`da M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan tarihi kalıntılar görmek mümkün. Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında bir iklime sapih olan Ağva`da yaz ayları çok keyifli geçiyor. Sıcaklığın 30 derecenin üzerine kadar çıktığı Ağva, sıcaklık değeri artsa da bunaltmayan havasıyla dikkat çekiyor.
Ağva`da gezmek için Kilimli ve Kadırga koylarını tercih edebilirsiniz. İnce kumlu plajlara sahip olan bu koylar turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle Kilimli Koyu muhteşem doğal oluşum kıyı kayalıkları ile dikkat çekiyor. Ağva`da ziyaret edilmesi gereken bir başka yer ise Gelin Kayası. Bembeyaz, duvaklı bir geline benzeyen kayalıklarıyla dikkat çeken bölgede denizin keyfine varabilirsiniz.
Öte yandan Ağva`ya gitmişken muhakkak tarihi kalıntıları görebileceğiniz Kalemköy`e ve Hacıllı Köyü`ne uğramanızı öneririz. Akçakese Köyü`nde ise berrak deniz ve tertemiz kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Saklı Göl de doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yer.

Top