Rentgo
  • Admin
  • 22 Kasım 2014 Cumartesi
Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından 2014 yılının Ocak-Ekim dönemine ait marka bazında araç satış rakamları açıklandı.

Türkiye`de otomotiv sektörü; doların aşırı yükselişi, ÖTV oranlarındaki artış, BDDK`nın kredi sınırlamaları gibi olumsuzluklar sebebiyle 2014 yılına şok zamlarla girmişti. Otomobil markalarında gerçekleşen bu fiyat artışları piyasaları da olumsuz etkiledi ve araç satış rakamları 2013 yılının aynı dönemine oranla %16 azaldı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği rakamlarına gö
  • Admin
  • 11 Kasım 2014 Salı
Türkiye`de otomotiv sektörünün 2014 yılının ilk 10 ayındaki 18 milyar 643 milyon dolarlık ihracatının %85,36`sını Marmara Bölgesi`nde yer alan dört il sağladı. Otomotivin kalbi olarak nitelenen Bursa, %33,62`lik payla toplam araba ihracatının üçte birinden fazlasını tek başına gerçekleştirdi. İstanbul yüzde 22,40`lık payla ikinci sırada yer alırken, Kocaeli yüzde 19,27 ile üçüncü, Sakarya ise yüzde 10,07 ile dördüncü sıralarda yer aldı.Türkiye İhracatçılar Meclisi kayıtlarından derlenen bilgilere göre, otomotiv sektörü geçen senenin ocak-ilk 10 aylık döneminde 17 milyar 463 milyon 363 bin dolar olan otomotiv ihracatını bu yılın aynı aylarına göre yüzde 6,8`lik artış sağlayarak 18 milyar 642 mi
  • Admin
  • 11 Kasım 2014 Salı
- Otomobilin motorundan şanzımanına, kaportadan döşemesine kadar dikkatle inceleyin. Mümkünse araba satın alacağanız yere bir otomobil tamircisi ile gidin.

- Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Çalıntı otomobil almış iseniz ödediğiniz paradan olacağınız gibi, otomobili çalmadığınızı ispatlamak için de uğraşmanız gerekecek.- Otomobil ile mutlaka test sürüşüne çıkın. Tanıdığınız bir tamirci veya kaportacıyı yanınızda götürüp otomobili kontrol ettirin.
  • Admin
  • 06 Kasım 2014 Perşembe
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapılacak yeni düzenleme ile kamuda kullanılmak üzere kiralanan araçlarda tasarruf unsurlarının ön planda tutulacağını söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamudaki araç kiralama sistemini yeniden gözden geçirildiğini ve tasarruf odaklı araç kiralamaya devam edileceğini belirtti.
Kamuda son 4 yıldaki araç kiralama maliyetlerindeki %100`lük artış gösterdiğine ilgi çeken Şimşek yapılacak düzenleme ile araçların kira bedellerine şoför ücretlerine üst sınır getirileceğine ve kiralamaların bundan sonra yakıt hariç yapılacağını söyledi. 2015 bütçesinde yeni düzenlem
  • Admin
  • 04 Kasım 2014 Salı
Dünya otomobil pazarında %3.2 artış gözlenirken, renault grubunun satışları 612 bin 934 adete yükseldi. Amerika hariç bütün bölgelerde pazar paylarını arttırmayı başaran Renault gurubu, Avrupa`da %5,5 büyüyen Pazar içerisinde, %7,6 satış artışı sağlayarak pazar payını 0,2 puan artırarak %9,3`e yükseltti. Bu sonuca en büyük katkıyı, satış rakamlarında ilk üçe giren Renault Clio, sınıfının ilk SUV modeli olan Captur, ve İspanya`da en çok satan Dacia Sandero`nun katkısı kaçınılmaz. Fransa`da, Renault grubunun üçüncü çeyrekteki pazar payı 0,5 puan gerilemesi ile %25,8 gibi yüksek seviyede kaldı.


Sayfa: 9 / 22
Top